Добредојдовте во Скопје! Dark-1 добија издавач за играта “СКОПЈЕ”

После долго време на правење, спремање, кодирање, цртање и се што е потребно да се направи една добра и квалитетна игра, едно од најпознатите и популарните Гејминг Студија од Македонија Dark-1 конечно добија издавач кој што ќе им ја издаде нивната игра “СКОПЈЕ” на платформата Steam!

Издавачите на “СКОПЈЕ” ќе бидат PM Studios, Inc., познати по правење и издавање на голем број Indie игри како што е и Скопје.

Девелоперите од Dark-1 ја најави својата претстојна инди Сурвајвл игра уште многу одамна, и долго време играта беше во изработка бидејќи сепак студиото се состои од само тројца млади ентузијасти. Скопје е FPS стрип-стил игра со Rogue-lite елементи сместена во отворен свет. Самата игра е сместена во алтернативната историја на Балканот со посипување на ретро-футуристички елементи. Играчите ќе истражуваат паднат град и ќе се обидуваат да преживеат против хордите на мутирани суштества кои демнат на улиците. Не само што играчите ќе треба да се борат против овие чудовишта, туку ќе треба и да преживеат. Играчите ќе мора да ограбуваат, чистат и да научат како да преживеат.

За среќа, играчите имаат доверлив сојузник кој ќе им помогне во текот на нивното патување. Автобусот со име DOM служи како мобилна база што ќе ги заштити играчите од урнатиот свет. Внатре во DOM, играчите можат да ги надградат своите ликови со работи кои што ќе ги наоѓате низ Скопје. DOM служи и како порта кон светот каде што ќе се расплетува приказната. Во автобусот ќе дојде до комуникација со она што се случило со градот и предлози како да се спаси.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.