The Callisto Protocol од креаторот на Dead Space доаѓа овој декември

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Callisto Protocol, Sci-Fi хоророт на креаторот на Dead Space, Glen Schofield, многу е сличен на Dead-Space! Интересно е што конечно има датум на објавување и пристигнува на PS4, PS5, XBOX и PC на 2-ри декември оваа година.

The Callisto Protocol, кој официјално беше откриенa во декември 2020 година, е хорор игра сместена во 2320 година. Нејзиното дејство се развива во границите на затворската колонија Black Iron на месечината на Јупитер – Калисто. Тие што знаат оваа игра требаше наводно да биде сместена во универзумот на PUBG. Сите се уште ги чуди тој факт, но пред некое време креаторот најави дека таа изјава е фрлена во вода и тоа нема да се случи.

До сега имавме видено само еден интересен но не толку добар тизер на „The Callisto Protocol“ од неговото интригантно откривање во 2020 година, па затоа е убаво конечно да се види нешто ново! Изгледа како соодветно атмосферски, вкусни нешта – и, да, не сосема различно од Dead Space. Фановие на Dead Space од ова ќе бидат многу задоволни, а тие што никогаш не играле Dead Space многу пропуштиле, но сега им е шанса да се вратат.

Во моментов нема многу повеќе за известување за играта, иако тоа сигурно ќе се промени како што датумот на објавување на 2-ри декември расте поблиску. Едно нешто што знаеме, сепак, благодарение на неодамнешната потврда од Schofield, е дека The Callisto Protocol – кој ја развива Striking Distance Studios за издавачот на PUBG Krafton – повеќе нема да се обидува да се притисне во универзумот PUBG, кој, биди искрен, секогаш звучеше како многу сомнителен план. Како што кажавме и погоре.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.