Final Fantasy 16 пристигнува следното лето (2023)

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Final Fantasy 16 конечно има прозорец за издавање и тоа е летото 2023 година.

Врвниот Naoki Yoshida претстави нов трејлер за играта на PlayStation State of Play што можете да го погледнете подолу, кој ни даде нов поглед на приказната и играта и гејмплејот.

Посебно ја прикажува опцијата на “Cast of Summons”, или Eikons како што се познати, нивните имиња се пеат во музиката ако внимателно слушате: Phoenix, Titan, Garuda, Ramuh, Shiva, Odin, Bahamut, and Ifrit.

Трејлерот ги прикажуваше колосалните ликови кои се борат еден против друг, можеби дури и контролирани од играчот. Јасно е дека Eikons ќе играат главна улога и во играта и во приказната. Исто така, покажаа повеќе од главниот лик Clive кој се бори соло против разни непријатели на војници, користејќи и меч и елементарни способности на Eikonic Strike. Секако изгледа повеќе фокусирано на акција отколку што беше серијата претходно. Имаше и погледи на средновековното опкружување, политичката приказна за големите војни и интриги, па дури и допирот на романса.

„Awaken child of fate, awaken Ifrit” гласи на крајот од трејлерот, фокусирајќи се на лицето на Clive. Дали судбината на Clive може да се поврзе со Ifrit исто како што младиот Joshua е поврзан со Phoenix?

Објавата на блогот на PlayStation открива некои дополнителни информации за Dominants of Titan and Garuda. Будењето на Hugo Kupka како доминант на Еикон Титан „го доведе до првите редови на политиката на Далмекија“ и во неговата улога како постојан економски советник.

Benedikta Harman is Dominant of the Eikon Garuda, Warden of the Wind кој е во потрага по „неостварливиот втор огнен Еикон“. Веројатно тоа е Клајв.

„Ви благодариме што чекавте толку долго“, рече Yoshida, алудирајќи на влијанието на пандемијата.

And though the world finds itself in turmoil, we’ll continue to focus on what we do best – making games. For if, through entertainment, we can provide people with something they can truly enjoy, maybe we can bring a little happiness to these hard times.”

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.