Marvel’s Midnight Suns е повторно одложена

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

2K објави второ одложување за тактичкото RPG Midnight Suns на девелоперите Firaxis на тема Marvel. Насловот повеќе нема да се лансира овој октомври како што беше претходно најавено и наместо тоа сега ќе пристигне само на Xbox Series X/S, PlayStation 5 и PC во одреден момент пред крајот на тековната фискална година на 2K. Другите верзии сега се „TBA“.

Најавена минатиот август, Marvel’s Midnight Suns е стратешка игра со суперхерои која – црпи инспирација од стрипот Midnight Sons од средината на 90-тите, вклучително и Avengers. Првично требаше да биде лансирана овој март, но во ноември минатата година Firaxis и 2K донесоа одлука да го одложат неговото објавување назад кон крајот на 2022 година со цел „да додадат повеќе приказна, кинематика и целокупно полирање“. И во јуни ја добивме веста дека играта треба да биде лансирана на 7ми октомври, но сега тек следната година.

Нема нов датум на објавување во денешното соопштение, но 2K вели дека Midnight Suns сега ќе започне за Xbox Series X/S, PS5 и PC некаде пред крајот на нејзината тековна фискална година, која завршува во март 2023 година. За жал, секој што се надева дека ќе игра на PlayStation 4, Xbox One или Switch ќе има уште подолго чекање, а тие верзии сега се одложени на неодредено време до „подоцнежен датум“.

“We know fans are looking forward to playing Marvel’s Midnight Suns and we will use this extra time to make sure we are delivering the best possible experience for everyone,” Firaxis said in its statement. “Marvel’s Midnight Suns is easily the biggest game we’ve ever made and we’re incredibly appreciative of all the support players have shared with us throughout the years.”

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!