Франшизата Sniper Elite добива VR игра – Winter Warrior

Rebellion официјално ја претстави Sniper Elite VR: Winter Warrior, игра базирана за Meta Quest која ги става играчите во извонредна перспектива во прво лице на италијанскиот војник за време на Втората светска војна. Наводно, може да се пофали со „хипер извонредно управување со оружје“ и повеќе режими кои ветуваат дека ќе ги забавуваат младиот снајперисти со часови.

Sniper Elite 5, најновата игра во основната франшиза, беше објавена пред околу една ипол година на релативно позитивен прием. Никогаш не биле најголеми продавачи, но тоа е титула од највисоко ниво за оние кои сакаат да играат малку стратешки игри и да убиваат многу нацисти.

Може да се пофали со неколку клучни карактеристики, како што е наведено од долгогодишниот развивач на оваа совршена франшиза за снајперисти ентузијасти:

  • Riveting Campaign
  • Hyper immersive gunplay
  • Sniper Hunt (a side mode) pits you against expert Nazi sharpshooters
  • Hold the line in Last Stand (another side mode) against ever-increasing waves of enemies
  • Experience the brutality of X-Ray Kill Cam in VR
  • Feel those bullets hit with ProTubeVR and bHaptics support

Нема да освои награди, но изгледа доволно забавно за оние кои сакаат да ги убијат германските нацисти од Втората светска војна со несовесно напуштање.

Sniper Elite VR: Winter Warrior излегува на 30 ноември на Meta Quest 2, 3 и Pro.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!