Колумна

Call of Duty слави 20 Години

На овој ден пред 20 години легендите од Infinity Ward на светот му ја претставија една од најдобрите пукачки игри некогаш направени – Call of Duty. Во тој момент беа составен од тим од само 21 вработен во студиото. Од денес ако убрзаме точно 20 години ќе видиме дека франшизата е преполна со наслови, поттикнати

Прочитај повеќе
Колумна

Hideo Kojima не е нагласен како креатор на игрите во Metal Gear Solid Master Collection Vol. 1

Голем број на луѓе кои што ја купија новата колекција на Metal Gear Solid игрите ја разгледаа листата на кои луѓе работеле на игрите. Таа листа е секогаш наведена на почетокот и секогаш на крајот на самата игра, и за колекцијата MGS игри на Konami, Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 не вклучува никакво

Прочитај повеќе
Колумна

MrBeast постави нов рекорд на YouTube – 200 Милиони Претплатници

Jimmy ‘MrBeast’ Donaldson штотуку откри дека неговиот главен канал на YouTube достигнал епска пресвртница, надминувајќи 200 милиони претплатници и докажа дека е најбрзо растечкиот канал во историјата на платформата. Оваа вест беше откриена од самиот MrBeast на неговите социјални мрежи. А нешто што можеби е фантастично и лудо е тоа што утрово достигна бројка од

Прочитај повеќе
Колумна

Официјално Microsoft од денес се сопственици на компанијата Activision Blizzard

По речиси две години, XBOX и Microsoft конечно официјално ги купија Activision Blizzard. На почетокот на 2022 година, Мајкрософт исфрли огромна бомба од информација со тоа што објави дека ќе потрошат ‘само’ 70 милијарди долари за да го купи издавачот на Call of Duty, Activision. Аквизицијата сега е најголемата зделка во историјата на индустријата за

Прочитај повеќе
Колумна

John Riccitiello се повлекува од функцијата Извршен Директор на Unity по страшните промени кои што ги направи во Компанијата

Unity, водечка платформа во светот за создавање и криерање на Real-Time 3D (RT3D), денес објавија дека John Riccitiello ќе се пензионира и се повелкува од функцијата на претседател, главен извршен директор и член на Бордот на директори на компанијата, промените одма се големи. James M. Whitehurst е назначен за привремен главен извршен директор, претседател и

Прочитај повеќе
Колумна

Hard West 2 е Најдобрата игра од Европа за 2023 година

Вестерн играта “Hard West 2” од Полското студио Ice Code Games ја освои наградата “Best Game” на Central Easter European Game Awards 2023 и со тоа се прогласи за најдобрата игра која што била направена од периодот на Јуни 2022 година до Септември 2023 година. Central Easter European Game Awards (CEEGA) се годишни награди кои

Прочитај повеќе
Колумна Новости

Добредојдовте во Скопје! Dark-1 добија издавач за играта “СКОПЈЕ”

После долго време на правење, спремање, кодирање, цртање и се што е потребно да се направи една добра и квалитетна игра, едно од најпознатите и популарните Гејминг Студија од Македонија Dark-1 конечно добија издавач кој што ќе им ја издаде нивната игра “СКОПЈЕ” на платформата Steam! Издавачите на “СКОПЈЕ” ќе бидат PM Studios, Inc., познати

Прочитај повеќе
Колумна Интервју

Медиумската Култура претставена во Игри од страна на Студенте на ФИНКИ

Во дигиталната ера, медиумската култура се уште стои како сложено нешто со самата структура на современото општество. Како што поминуваме низ 21-от век, длабокото влијание на медиумите врз секој аспект од нашите животи е нешто од кое што не може ни да се криеме ни да бегаме, со тоа ние ги обликуваме нашите ставови. Од

Прочитај повеќе
Колумна

YouTube каналот Linus Tech Tips оди на пауза поради контроверзии

Најголемиот и најпопуларниот YouTube канал за Технологија кој некогаш се појавил Linus Tech Tips стана основа за обвинувања за судир на интереси, лоши тестирања и пребрзо креирање и вадење на содржина за целосно да се потхранат нејзините постојано растечки амбиции. Сега, медиумската империја која е проценета на над 100 милиони долари ќе биде на пуза

Прочитај повеќе
Колумна

Гејмерите најдобрите совети ги добиваат во коментарите на PornHub

Гејмерите и порно ентузијастите отсекогаш имале некоја чудна врска која што тешко е да се опише и раскаже, сите гејмери си ја знаеме, но не знаеме како да ја објасниме. Во 2022 година, популарните игри како Minecraft, Fortnite и Overwatch доминираа во пребарувањата на Pornhub, а PCGamer објави дека страницата има еден тон видеа во

Прочитај повеќе