Извршниот директор на Take-Two изјави зошто GTA 6 не е најавена за компјутери

Кога Grand Theft Auto (GTA) 6 беше претставена и најавена во декември, играчите веднаш забележаа дека играта е најавена само за Xbox Series X|S и PlayStation 5. Недостигот за издание на ПЦ при лансирањето фрустрира многумина кои ќе чекаа 12 години од првичното лансирање на играта на PS3 и Xbox 360 во 2013 година до моментот кога ќе излезе GTA 6. Сопствениците на Rockstar, Take-Two Interactive сега се осврнуваат на одлуката да не ја објави GTA 6 за ПЦ.

За време на разговорот на конференцијата TD Cowen на 30 мај, извршниот директор на Take-Two, Штраус Зеник, беше прашан за недостатокот на најава за компјутер за играта (околу шест минути во изјавите), и дали тоа е цврста одлука.

“Well, the lack of an announcement is not something that could be set in stone as near as I could tell, because the only thing that happens after the lack of an announcement is an announcement, I suppose, or a continuing lack of an announcement, I guess that could happen too. It doesn’t seem to me that either would be set in stone”. Изјави пред сите кои беа на конференцијата

Се дополни со: “But Rockstar has an approach to platforms which we’ve seen before, and they will make more announcements in due time. I do believe that the right strategy for our business is to be where the consumer is, and historically what this company has done is address consumers anywhere they are, on any platform that makes sense, over time.”

Изјава од Извршниот директор на Take-Two, Штраус Зеник

Немаше продолжение на темата бидејќи конференцискиот повик се придвижи со други деловни прашања за Зелник. Како што изјави, неговите коментари сигурно ја отворија вратата да се надеваме дека GTA 6 ќе биде објавена на компјутер. Сепак, колку блиску до првичното издание останува да се види. GTA 5 не дојде на компјутер до скоро две години по неговото првично објавување. Најновото издание на студиото, Red Dead Redemption 2, беше објавено на компјутер дури една година по објавувањето на конзолата.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!