Колумна

Borderlands 4 и Tiny Tina’s Wonderlands 2 Официјално Протекоа дека се во изработка

Изгледа дека Gearbox работи на две нови игри од универзумот на Borderlands. Една од овие игри е Borderlands 4, што не е изненадување. Со успехот на Borderlands 3, и Borderlands and Borderlands 2 пред неа, четвртиот главен дел од серијата Borderlands секогаш требаше да се случи порано отколку подоцна. Она што е малку изненадувачки е

Прочитај повеќе
Колумна

Играта Wonder Woman наводно ќе биде преполна со Live Service елементи

Неодамна беше нагласено дек Warner Bros. планираат да ги насочат речиси сите свои франшизи на некој начин кон моделот на Live Service, а најновите информации кои ни доаѓаат деновиве укажуваат дека овој голем издавач е на вистинскиот пат да го реализира планираното. Новопримените информации поврзани со Suicide Squad: Kill the Justice League јасно укажуваат на

Прочитај повеќе
Колумна

Извршниот директор на Embracer не сака да збори повеќе за Star Wars: KOTOR Remake бидејќи е многу напаѓан од фановите

„Сè што ќе кажам и изјава за оваа игра станува голем наслов и секогаш ме напаѓаат многу луѓе“, изјави извршниот директор на Embracer, Lars Wingefors, уморен од медиумите, како одговор на прашање за римејкот на „Star Wars: Knights of the Old Republic Remake“, поставувајќи прашања за време на презентацијата на заработката во четвртокот. Сите може

Прочитај повеќе
Колумна

Извршниот Директор на Take-Two смета дека игрите треба да се многу поскапи од тоа што се сега

Strauss Zelnick, извршниот директор на Take-Two Interactive, долгогодишниот издавач на серијалот Grand Theft Auto, постојано изјавува дека според него игрите треба да се многу поскапи од тоа што се сега. Моментално ако игрите се 70 евра, он смета дека за поголеми и подолги игри цената треба да е многу поголема. Тој изведе збунувачки алгоритам кој

Прочитај повеќе
Колумна

Пристигнаа номинациите за The Game Awards 2023

Најголемото шоу за прогласување на најдобрите игри во годината ќе се случи на 7 декември, и денес The Game Awards 2023 ги објавија номинираните за сите категории! Од игра на годината до најдобра еСпорт игра, има над 30 категории кои ќе бидат избрани од комбинирана мешавина на гласови од навивачите (10%) и избрано жири (90%).

Прочитај повеќе
Колумна

Продавницата на Epic Games после 5 години се уште не прави никаков профит

За време на тековната антимонополска правна битка со Google беше откриено дека продавницата за игри Epic Games сè уште не е профитабилна, 5 години подоцна, и тие работи веројатно нема ни да се променат во блиска иднина. Коментарите ги даде генералниот директор на Epic Games Store, Стив Алисон, кој изјави дека продавницата сè уште не

Прочитај повеќе
Колумна

Rockstar Games потврдија дека во Декември добиваме трејлер за GTA VI

Конечно се случи! Rockstar Games и Take-Two Interactive конечно објавија кога ќе го видиме откривањето на трејлерот за GTA 6. По години чекање, трејлерот за откривање на GTA 6 ќе се појави во декември 2023 година, потврдија Rockstar Games. Објавата на Твитер гласи: “We are very excited to let you know that in early December,

Прочитај повеќе
Колумна

Remedy Entertainment дадоа информации за Control 2 и Max Payne Римејк

Сега кога Alan Wake 2 е објавена, Remedy Entertainment се префрла на следните игри што студиото ги подготви. Поточно, Remedy работи на Control 2 и римејк на Max Payne, и дадоа ажурирање за тоа каде стојат работите со секоја игра. “Control 2 continues in the proof-of-concept stage. The plans for this sequel are ambitious, and

Прочитај повеќе
Колумна

Креаторот на Gears of War сака Рибут на Франшизата

Може ли франшизата Gears of War да има корист од целосно рестартирање? Ако го прашате креаторот на франшизата Cliff Bleszinski, тој ќе каже дека тоа мора да се случи што е можно побрзо и стварно е потребно! Во едно неодамнешно интервју за медиумот Comic Book, Bleszinski вели дека на серијата и треба нов почеток сличен

Прочитај повеќе
Колумна

Call of Duty слави 20 Години

На овој ден пред 20 години легендите од Infinity Ward на светот му ја претставија една од најдобрите пукачки игри некогаш направени – Call of Duty. Во тој момент беа составен од тим од само 21 вработен во студиото. Од денес ако убрзаме точно 20 години ќе видиме дека франшизата е преполна со наслови, поттикнати

Прочитај повеќе