Колумна

Overwatch 2 е најлошата игра во историјата на Steam

Overwatch 2 пристигна на Steam пред два дена, но Overwatch 2 веќе соборува сериозни и ретки рекорди! Иако веројатно не оние на кои се надеваше Blizzard… За само 48 часа, бесплатната игра стана „најлошата игра во историјата на Steam“. И покрај тоа што го достигна врвот со околу 75.000 играчи и собра илјадници критики, шутерот

Прочитај повеќе
Колумна

Rockstar Games ги купи CFX.RE креаторите на Roleplay серверите на GTA V и Red Dead Redemption 2

Rockstar Games објавија дека ги купиле CFX.RE, групата која стои зад најпопуларните алатки за модирање на GTA 5 и Red Dead Redemption 2. “Today, we are proud to announce that Cfx.re — the team behind the biggest Rockstar roleplay and creator communities, FiveM and RedM — are now officially a part of Rockstar Games,” the

Прочитај повеќе
Колумна

Актерот Keith David ќе ја превземе улогата на Zavala во Destiny 2

На почетокот на оваа година, неочекувано почина актерот од „Destiny 2“ и „Horizon Zero Dawn“ (меѓу многу други филмски улоги), Lance Reddick. Во Destiny 2, Reddick го играше Commander Zavala – важен лик што се повторува во лорот на Destiny. Редик, исто така, беше огромен обожавател на играта која често се занимаваше со заедницата, така

Прочитај повеќе
Колумна Друштвени игри

Гоблин Друштвени Игри го организираат Првото Државно Првенство во “Catan”

Најголемата продавница за Гикови и Нрдови “Гоблин Друштвени Игри” во Македонија каде што можат да се најдат огромен број на работи како Друштвени Игри, карти во Magic: The Gathering, Yu-Gi-Oh, Pokemon, Сложувалки, Фанко Поп, Dungeons & Dragons, Акциони Фигури и многу други уникатни работи, официјално го организираат првото Државно Првенство во “Catan“. Гоблин Друштвени игри

Прочитај повеќе
Колумна

John Carmack му посака “се најдобро” на John Romero со изјава дека нема да работат на нова игра заедно

За многумина, ко-основачите на id Software, Џон Кармак и Џон Ромеро беа Ленон и Макартни во светот на видео игрите! нивното пријателство беше направено до крајна точка поради креативното творење, но работата што ја направија заедно буквално го промени светот. Факт е дека сите ние заедно длабоко сонуваме дека со текот на времето ќе се

Прочитај повеќе
Колумна Xbox

Мајкрософт за многу брзо ќе ги добијат Activision Blizzard, се слави победата против FTC

Барањето на FTC за прелиминарна забрана против предложеното купување на Activision Blizzard од Microsoft е одбиено, што значи дека договорот сега може да се затвори – иако поголемиот случај на FTC против договорот сè уште оди напред. “Our merger will benefit consumers and workers. It will enable competition rather than allow entrenched market leaders to

Прочитај повеќе
Колумна Еспорт

Турнири во Guilty Gear, sNES Dragon Ball Z и Yu-Gi-Oh! на Нихон-џи 2.0

Загрејте ги Џојстиците и Картите Неформалната организација Japan@mk и оваа година одвојува значително внимание и простор во својата подобрена и побогата програма за гејминг делот кој е особено привлечен за младата публика! Па и за старите фанови да тепачките игри и нормално една од најпопуларните игри со карти – Yu-Gi-Oh! На второто издание на Нихон-Џи

Прочитај повеќе
Колумна

Фестивалот на Јапонската Култура “Нихон-Џи” оваа година во “Мала Станица” на 27ми мај

Неонските Бранови доаѓаат во Скопје Дали сте загреани за уште една година помината со фестивал каде што Јапонија и Јапонската Култура доаѓа директно во Скопје?! За прв пат, минатата година, домашната публика од сите генерации беше раздвижена од дебитното издание на еден поинаков фестивал, налик на светските субкултурни конференции. Младите ентузијасти и љубителите на Јапонија и целата

Прочитај повеќе
Колумна

Вовед во Мијазаки

Како главен ‘’Souls Game’’ љубител помеѓу моите пријатели, од време на време го добивам прашањето  „Брат, дали да ја зеам Elden Ring / Sekiro / Dark Souls?“ и секогаш мојот одговор е „Пробај, се надевам нема да ти легне и ќе ме пцуеш за парите потрошени“. Повеќето од вас се збунети поради одговоров, ама за

Прочитај повеќе
Колумна PC Еспорт

Дали Киксан ќе биде „новиот“ Сакса?

Многу е убаво чувството да си гејмер во Македонија последниве години. Сакса освојува мејџор, две години по ред светски шампиони во аматерски CS:GO, и сега уште една вест која според мене е во некои аспекти поголема и од таа за Сакса!Не знам колкумина се упатени бидејќи нашиот гејмерски свет е толку разгран, и интересите ни се

Прочитај повеќе