Креаторот на Dragon Age дискутира зошто големите игри се прават долго, а се најавуваат рано

Креаторот на Dragon Age, и нормално ветеранот од BioWare, Марк Дара, разговараше за некои од причините зошто навидум им треба толку време на игрите со голем буџет да се направат – и зошто некои проекти се најавуваат толку рано пред да бидат подготвени за објавување.

Дара, ветеран на BioWare назад во оригиналниот Baldur’s Gate, претходно ја предводеше франшизата Dragon Age и се врати да работи на претстојниот наслов Dragon Age: The Veilguard како консултант.

Говорејќи преку неговиот канал на YouTube, Дара дава интересен увид на темата за развој на игри со голем буџет. И, иако избегнува директно да ги проверува имињата на игрите на BioWare, не е тешко да се прочита меѓу редови во одредени точки за тоа како оваа мудрост е поврзана со компанијата во која го помина поголемиот дел од својата кариера.

За почеток, Дара се спротивставува на прашањето зошто развојот на ААА игрите трае толку долго со едноставно велејќи дека тоа не е – или барем, не е потребно онолку долго колку што првично верувате. Во пракса, различни игри се најавуваат многу пред да се одвива целосен развој, при што само мали тимови работат на претпродукција или идеја неколку години.

„Можеби тимот брои малку, но навистина не се работи толку долго време. Студијата може да бидат погрешни на овој план, бидејќи ќе кажат работи како „почнавме да работиме на Elder Scrolls 6“, или можеби дури и трејлер за играта иако моменталната големина на тимот е под 10 луѓе.

Значи, тие оставаат впечаток дека ова е паралелен развој, дека тимот работи на оваа игра, а всушност се работи за неколку луѓе кои имаат неколку состаноци, а не се прави многу“.

За потсетување, BioWare го објави својот прв тизер трејлер за Mass Effect 5 во 2020 година, иако најголемиот дел од BioWare во меѓувреме беше зафатен со работа на Dragon Age: The Veilguard. BioWare секоја година ги ажурира обожавателите со свежа концептуална уметност и други визуелни елементи – но јасно е дека играта сè уште не е блиску до лансирање.

„Можеби има причини зошто е важно студиото или издавачот да ја имаат таа игра во јавната свест. Можеби е затоа што шкрилецот на издавачот е малку слаб, и тие сакаат јавноста да се сеќава дека сè уште има важни игри во задниот џеб. Тоа може да биде затоа што студиото сака играта да биде објавена затоа што се загрижени дека издавачот може да ја убие во спротивно“

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!