Поп-култура Друштвени игри

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves – Новиот филм сместен во светот на D&D

Претстојниот филм сместен во познатиот магичен свет на Dungeons & Dragons официјално го доби насловот Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves. Wizards of the Coast денес го објавија целосниот наслов на филмот за време на неговата прва презентација на D&D Direct. Во филмот ќе глумат Chris Pine, Michelle Rodriguez, Justice Smith, Regé-Jean Page, Hugh Grant […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Новата експанзија на Magic: The Gathering ги води играчите низ мрачните улици на New Cappena каде што владее криминалот

Најновата Magic: The Gathering експанзија ги носи Planeswalkers до сосема нов авион и раздвижениот град на ангелите и демони наречен New Capenna. Градот го водат пет семејства, во секое со демон на чело на масата, контролирајќи различни аспекти на економијата на метрополата. Улиците на Њу Капена го искористуваат чувството на златното доба на громогласните 20-ти, […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Hearthstone продаваат карта за $25 и играчите не се задоволни

Пред една година, Blizzard додаде дијамантски картички на Hearthstone. Ниво над златната реткост, дијамантските картички се анимирани, иако инаку се исти како и обичната верзија на истите картички. Тие се козметика, и кога првпат беа претставени, можевте да ги набавите или со купување на експанзија или со собирање на сите легендарни картички од комплетот. Најновата […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Logan Paul направи гинисов рекорд за најскапата Покемон карта во светот вредна $5,275,000

Јутјуберот Logan Paul (САД) неодамна ја набави посакуваната картичка PSA од 10 Pikachu Illustrator по рекордно тргување во вредност од 5.275.000 долари (3.862.424 фунти / 4.477.146 евра). Картичката беше купена од Пол во Дубаи на 22 јули 2021 година, соборувајќи го рекордот за најскапа картичка за тргување Покемон продадена на приватна продажба. За да ја […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Dead by Daylight има 50 милиони играчи, и сега добива и адаптација во бордгејм

Dead by Daylight е една од оние трајно популарни игри што ретко се појавуваат вести: веројатно затоа што развивачот Behavior Interactive горе-и-помалку правилно го сфатил и играчите ја сакаат играта таква каква што е. Сепак, тој останува постојано активен со нови DLC и промоции и сега, приближно осум години по неговото првично објавување, достигна значителна […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Game Theory ја претстави малата маса за играње на друштвени игри

Посебните маси за игри на маса веќе некое време добиваат на пареа, нудејќи приспособени решенија за играчите кои сакаат понијансирани решенија за тоа каде да играат RPG или ноќи на друштвени игри. Табелите за теорија на игри е еден од препознаените играчи во категоријата, најмногу благодарение на успехот на нејзината приспособлива табела за потекло. Денес, […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Escape From New York добива нова друштвена игра (борд гејм)

Култната класика Escape From New York добива нова друштвена игра. Студиото Pendragon Game ги објави плановите да објави игра на табла заснована на класиката на Џон Карпентер, со играчи кои ќе ги контролираат Snake, Brain, Maggie и Cabbie додека се обидуваат да го спасат претседателот и да го прошверцуваат од Менхетен, кој беше претворен во […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Годинава добиваме нова Catan друштвена игра

Студиото CATAN најави нова игра која ќе се фокусира на најраните епохи од човечката историја. Претходно овој месец, CATAN Studios објави тизер за CATAN: Dawn of Humankind. Беа објавени малку информации за играта, но во резимето беше наведено дека играта ќе биде сместена во праисториската ера. „Доживејте ја зората на човештвото, додека го водите патувањето […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Еве како фановите на Dungeons & Dragons можат да ја играат новата авантура на Critical Role онлајн

Фановите на D&D и Critical Role кои што немаат регуларна група ќе бидат задоволени на друг начин. Dungeons & Dragons Adventure’s League, е организираната програма за играње на Wizard of the Coast која ќе ги води играчите низ целата приказна за Critical Role: Call of the Netherdeep. Новиот авантуристички модул е моментално во фаза на […]

Прочитај повеќе