Microsoft потврди дека Lapsus$ хакери украле многу битни Source кодови од Bing & Cortana

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Оригинална приказна: LAPSUS$, истата хакерска група која неодамна ги таргетираше Nvidia и Samsung, потврди дека е насочена кон Microsoft, како и LG и Okta. Вториот ќе им овозможи на хакерите пристап до 15.000 компании ширум светот, вклучувајќи ги Peloton, Sonos и T-Mobile.

Update: Мајкрософт го потврди нападот во објава минатата ноќ, истакнувајќи дека тој се случил откако сметките на една од неговите вработени биле компромитирани од Lapsus$.

„Ниту еден кориснички код или податоци не беа вклучени во набљудуваните активности. Нашата истрага откри дека една сметка е компромитирана, со што се овозможува ограничен пристап. Нашите тимови за одговор за сајбер безбедност брзо се ангажираа да ја поправат компромитираната сметка и да спречат понатамошни активности“, се вели во објавата. Мајкрософт потоа продолжува со детално прикажување на тактиките на групите и начините за спречување од слични актери за закана, така што објавата вреди да се прочита ако сакате да ја зајакнете безбедноста.

Во нападите на Мајкрософт, групата тврди дека го украла изворниот код не само за прелистувачот Bing, туку и за неговиот систем за мапирање и за помошникот Кортана. Иако El Chapuzas Informatico забележува дека групата признава дека успеала да добие само 90% од кодот за Bing Maps, додека тој број се наоѓа на околу 45% за кодот за Cortana и самиот Bing. Објавени се торенти и за двајцата, без разлика. Што се однесува до LG, протекоа „депонија на сите хаши“ за сметките на вработените и услугите на компанијата, а „депонија на сливот на инфраструктурата на LG ќе биде објавен наскоро“. Во официјалното соопштение за разговор, групата ја исмева LG: „Можеби е добра идеја да се размислува за нов тим CSIRT“. Нападот на LAPSUS$ врз Окта е докажан со објавените слики од екранот, а безбедносните експерти изјавија за Ројтерс дека „дефинитивно веруваат дека тоа е веродостојно“. Ова е особено вознемирувачко бидејќи е една од водечките светски компании за автентикација за илјадници компании, универзитети и владини агенции низ целиот свет. Сигурен сум дека нема потреба да нагласувам каков вид на хаос може да предизвика, но како што пренесува Ројтерс, Окта сега го разгледува безбедносниот пропуст.

„Веруваме дека сликите од екранот споделени на интернет се поврзани со овој јануарски настан“, се вели во соопштението на службеникот на Окта, Крис Холис. „Врз основа на нашата истрага до денес, нема докази за тековни злонамерни активности надвор од активноста откриена во јануари.

Во моментов, илјадници компании и безброј клиенти се во состојба на висока готовност. Бидејќи ова се истите хакери што го таргетираа Samsung и објавија 190 GB чувствителни податоци, слободно може да се каже дека нивните закани не се празни.

Нивниот неодамнешен напад врз Nvidia испрати шок-бранови, при што хакерите се заканија дека ќе ослободат бајпас на ограничувачот на хаш-стапката на Nvidia. Податоците украдени од тие напади беа искористени за прикривање на малициозен софтвер како двигатели на графичкиот процесор, па можете да замислите што планираат да направат LAPSUS$ и останатите неколку малициозни со изворниот код на Microsoft.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.