Игрици

Во ремастер верзиите на Tomb Raider ќе има вкупно 272 Трофеи

Кој би рекол дека толку брзо поминува времето и дека познатите хитови од 1996 година наскоро ќе наполнат 30 години, а сите што сме ги уживале и тогаш ги памтиме до денес до најмали детали. Факт е дека сите некогаш и некаде сме ги играле првите Tomb Raider игри, посебно познатиот прв дел каде што

Прочитај повеќе
Рецензии PlayStation

The Last of Us Part II Remastered – Рецензија

Како гејмери сите можеме да се сложиме дека ремек делата од игри не се толку многу чести, иако сме опколени и заситени со илјадници игри од различни студија, па дури и од различни региони од целиот свет. Една од таквите игри коишто многумина, па и јас лично, ја сметам за ремек-дело е The Last of

Прочитај повеќе
Колумна

Hideo Kojima не е нагласен како креатор на игрите во Metal Gear Solid Master Collection Vol. 1

Голем број на луѓе кои што ја купија новата колекција на Metal Gear Solid игрите ја разгледаа листата на кои луѓе работеле на игрите. Таа листа е секогаш наведена на почетокот и секогаш на крајот на самата игра, и за колекцијата MGS игри на Konami, Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 не вклучува никакво

Прочитај повеќе
PlayStation

The Last of Us Part 2 ќе добие Ремастер Верзија

Додека фановите на The Last of Us чекаат новости за втората сезона за серијата на HBO, The Last of Us или нешто за која било игра од Naughty Dog, изгледа дека Naughty Dog веќе работат на нешто што не треба да не изненади толку многу. Забележано на интернет оваа недела беше доказ за The Last

Прочитај повеќе
Игрици

Играта Star Wars: Dark Forces добива Remaster верзија

Првата вечер на Gamescom нормално не помина без Star Wars, па оваа година беше потврден и ремастерот на играта Star Wars: Dark Forces, FPS од далечната 1995 година. Nightdive Studios најави ремастеризирано издание на овој класик што ќе биде обработено во нивниот KEX енџин и ќе поддржува 4K120FPS. Ќе бидат додадени трофеи, ачивменти и подршка

Прочитај повеќе
Новости

Протекоа информации за можна Ремастер верзија на Red Dead Redemption

Ремастер на Red Dead Redemption можеби штотуку протече на социјалните мрежи и на целиот интернет. Red Dead Redemption е една од најпознатите игри во својата ера и играта која што остави голем белег во историјата. Играта прикажа многу поразлична околина од сите останати игри кои што ги имаат креирано Rockstar Games бидејќи не секој може

Прочитај повеќе
PlayStation Nintendo

Колекцијата на Final Fantasy Pixel Remaster Пристигнува на 19 Април

Square Enix објави дека серијалот и колекцијата Final Fantasy Pixel Remaster ќе биде објавена за PS4 и Nintendo Switch на 19 април! Што е FINAL FANTASY Pixel Remaster? Првите шест игри од FINAL FANTASY се ажурирани со прекрасна нова 2D пикселна графика дизајнирана да изгледа одлично на HD дисплеи, преуредени саундтракови надгледувани од оригиналниот композитор

Прочитај повеќе
Новости

Remedy Entertainment во сорабтока со Rockstar Games ќе изработуваат Max Payne 1&2 Remakes

Remedy Entertainment се враќа во франшизата што го направи студиото значајно име во индустријата за игри и ќе ги преработи Max Payne и Max Payne 2: The Fall of Max Payne. Најавата доаѓа со збор дека Remedy склучил договор со Rockstar Games за развој на римејкот. Договорот е Remedy да направи еден голем римејк кој

Прочитај повеќе