Во изработка е филм за животот и делото на основачот на KFC – Colonel Sanders

Животната приказна на основачот на KFC, полковникот Сандерс, добива третман на големиот екран. Сценаристот на Палмер Шерил Гериеро ја адаптираше за филм книгата „Тајната на полковникот: единаесет билки и зачинета ќерка“ од Маргарет Сандерс. Според Deadline, Гериеро ќе го продуцира филмот, A Finger Lickin’ Good Story: The Life of Colonel Sanders, заедно со Ерик Пакет и неговите Meridian Pictures. Книгата на Маргарет Сандерс е објавена во 1996 година и е приказ од прва рака за тоа како Харланд Сандерс го изградил Кентаки прженото пилешко, како и неговиот понекогаш комплициран однос со неговата ќерка.

Знаев дека Сандерс е вистински маж, но немав поим колку работни места има, колку неуспеси, колку предизвици, но најголемото изненадување беше што имаше околу 65 години кога тргна да ја франшизира својата кокошка. “, се вели во соопштението на Гериеро. „Тоа е неверојатна приказна за упорност и верба.

Роден во 1890 година, полковникот Сандерс прв го финализираше својот Оригинален рецепт од 11 билки и зачини во 1940 година и почна да го франшизира својот концепт за пилешко во 1952 година, каде што првиот франшизист, Пит Харман од Саут Солт Лејк, Јута, го измисли името Кентаки Фрид Чикен. Франшизата на крајот стана многу успешна со тоа што KFC стана еден од првите синџири за брза храна што се прошири на меѓународно ниво во средината на 1960-тите. Сандерс ја продаде корпорацијата во 1964 година на 73-годишна возраст, но остана симбол на компанијата, па дури и се појавуваше во реклами, реклами и други појавувања за брендот. Неговиот имиџ продолжува да биде широко користен од брендот во рекламирањето, додека самиот Сандерс исто така стана истакната фигура во американската културна историја. Сандерс почина во 1980 година на 90-годишна возраст и, во моментот на неговата смрт, имаше околу 6000 локации на KFC во 48 земји во светот. KFC во моментов има околу 18.875 локации во 118 земји и територии. Кина е најголемиот пазар на брендот со 4.563 локации.

Толку сум почестен и изненаден што Маргарет и семејството на полковникот Сандерс ми доверија да ја пренесам оваа приказна на екранот“, рече Гериеро. „За секој кој некогаш сакал да даде отказ или добил отказ или почувствувал дека е премногу стар за да оствари сон, или за секој кој има комплициран однос со член на семејството, силно чувствувам дека ова е приказна што не само што ќе инспирира и одекнува, туку ќе се забавува.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)