PlayStation ги даваат сите Големи PS5 Наслови Бесплатно! Но само на нови играчи…

Речиси три години од новата ера, конзолите за игри од „следната генерација“ не добија никаков пад на цената, но тоа не значи дека Sony не прави некои одлични зделки за да се обиде да го извади PlayStation 5 (S, Slim, Pro како и да се вика) во 2023 година. Најновиот попуст е бесплатна игра за секој што ќе купи нов PS5.

Договорот започна да се објавува на 23 септември и вклучува низа ексклузиви, кои вообичаено се со цена од 70 долари како God of War Ragnarök и The Last of Us Part 1. Тоа е дел од новата програма за новите корисници на PSN која работи до 20 октомври. Во тој период, секој што ќе купи нов PS5 и ќе го активира ќе може да си земе бесплатна игра од следнава листа:

 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Marvel’s Spider-Man: Remastered
 • God of War Ragnarök
 • Horizon Forbidden West
 • Ghost of Tsushima Director’s Cut
 • Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Demon’s Souls
 • The Last of Us Part I
 • Sackboy: A Big Adventure
 • Returnal
 • Uncharted: Legacy of Thieves Collection
 • Death Stranding: Director’s Cut

Sci-Fi шутерот Returnal и акциониот RPG Demon’s Souls Remake моментално се со целосна цена од 70 долари. Игрите на Spider-Man, вклучувајќи ги и Spider-Man: Remastered и Spider-Man: Miles Morales, се со голем попуст во моментов, а всушност можете да ги добиете и двете за само 40 долари преку Ultimate Edition.

Ова доаѓа одма по изјавата на Sony дека сакаат да постигнат рекордни 25 милиони испорачани конзоли за 2023 година. Доаѓа по објавувањето на пакетот God of War Ragnarök со намалена цена, во кој беа вклучени конзолата и играта за вкупно 510 долари. Тој договор сè уште трае, всушност, па ако имате пари и барате да се надградите, во основа можете да добиете две бесплатни игри со купување на нов PS5 во моментот (во свет, не кај нас во Македонија за жал).

Овој најнов продажен притисок доаѓа и пред објавувањето на Spider-Man 2 на 20 октомври. Тоа ќе биде еден од првите големи блокбастери од First-Party на Sony што ќе биде ексклузива за PS5 од „следната генерација“. Sony очигледно сака малку да го заслади договорот за да натера повеќе играчи конечно да го преземат чекорот.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…