Warcraft Arclight Rumble, новата мобилна игра од Blizzard

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Warcraft Arclight Rumble ги спојува хероите на Azeroth во Tower Defense Strategy Game

Дел од светот на Warcraft ќе премине на нашите мобилни со играта Warcraft Arclight Rumble која што само што беше најавена од страна на Blizzard. Играта ќе биде брза и бесплатна TD Strategy, кој е направена за Android и iOS и треба да ја видиме во текот (пред крајот) на оваа година.

Во Warcraft Arclight Rumble, играчите ќе се борат со колекционерските Warcraft Minis карактерчиња. Мобилната игра сместена во светот на Warcraft ќе има „масовна кампања за секој играч“ исполнета со 70 мисии и главни PvP битки, велат Blizzard. На веб-страницата на играта се ветени повеќе режими, вклучувајќи ги Conquest, Dungeons, Raids и Co-Op.

Играчите ќе ја преземат контролата на мини дизајнирани тејблтоп карактерчиња, вклучувајќи ги и хероите како Jaina Proudmoore и Grommash Hellscream. Blizzard ветува над 65 Warcraft мини ликови од пет места, региони и армии што може да се играат: Alliance, Horde, Beast, Undead и Blackrock. Играчите ќе можат да ги левелираат своите херои и карактери, да отклучат нови и појаки абилитис/напади и ќе можат да учествуваат во неделни и месечни предизвици во Warcraft Arclight Rumble, вели Blizzard.

Заинтересираните играчи можат однапред да се регистрираат за Warcraft Arclight Rumble преку веб-страницата на играта и Battle.net.

Пред објавувањето на Warcraft Arclight Rumble, единственото мобилно присуство за Warcraft, франшиза која што е стара повеќе од 25 години, беше во Hearthstone.Hearthstone беше и се уште е бесплатна игра која што пристигна на iOS во април 2014 година, а за уредите со Android OS на крајот на истата година. Но, Hearthstone е игра со колекција на карти, сосема поинаква од акционото RPG искуство на World of Warcraft или стратегијата во реално време на првите три наслови на Warcraft. Дали ова ќе биде нешто слично како Hearthstone што ќе може целосно да се игра бесплатно но ако се сака ќе можете да купувате многу работи да бидете многу јаки? Сигурно да. Освен ако не одат со тоа дека навистина ќе мора малку повеќе да трошите пари.

Како мобилни игри во световите на Blizzard не смее да се заборави ни Diablo со играта Diablo: Immortal. Но, Diablo и Warcraft не се единствените франшизи на Blizzard што би можеле да добијат некои продолженија на мобилни, односно некои спинофи. Уште во 2018 година, ко-основачот на Blizzard и постар потпретседател Ален Адам го изјави следново:

“We have many of our best developers now working on new mobile titles across all of our IPs. Some of them are with external partners like Diablo Immortal. Many of them are being developed internally only, and we’ll have information to share on those in the future.”

“We have more new products in development today at Blizzard than we’ve ever had in our history, and our future is very bright.”

Blizzard co-founder and senior VP Allen Adham

Оваа година за Blizzard е дефинитивно напорна и премногу полна со најави. Во јануари, компанијата објави „сосема нова Survival Game која ќе доаѓа на PC и конзоли“ која беше проследена со откривање на бета тест за Overwatch 2 во март и нова експанзија за World of Warcraft, Dragonflight, во април.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Актерот од God of War RagnarokChristopher Judge, кој го дава гласот и глумата на Kratos во игрите сега сака да го глуми големиот Kratos и во ТВ играната адаптација која ќе биде правена од Amazon Prime. Kratos е еден од најпознатите иконски ликови во светот на игрите. Датира од времето на PS2 кога Kratos беше клучен лик на PlayStation и беше веднаш препознатлив поради тоа колку беше целосно маестрален, неговите тетоважи и лузни и неговиот дементен глас што врескаше по неговите непријатели. Тој беше толку голема работа што NetherRealm дури и го вклучија и во Mortal Kombat како лик што може да се игра во верзиите на играта на PlayStation. Неговото патешествие продолжи во 2018 година со објавувањето на God of War на PS4, што беше меко рестартирање кое го промени тонот на серијалот, но ја продолжи приказната. Актерот на Kratos, исто така се смени и дојде Christopher Judge, кој беше прогласен за давање на една од најдобрите изведби во видео игри!

Претходно оваа година беше потврдено дека Amazon развива играна ТВ сериј за God of War. Не е јасно кои игри ќе ги адаптира или кои ликови ќе бидат во серијата, но многумина почнаа да го кастираат Kratos. Моментално оваа франшиза има толкава фан база што луѓе полудуваат за кој да биде Kratos!

Актерот кој што е многу актуелен со Филмскиот универзум на Marvel, Dave Bautista, го фрли своето име во пехарот на Kratos, а многу други имиња беа предложени од обожавателите. Но сепак Dave Bautista е многу пропаднат актер што моментално пробува секаде да се протне бидејќи никој не го сака толку многу. Пробува да се протне и во адаптацијата на Gears of War, да се прават Marvel филмови само со него, и многу други работи. Dave Bautista е актерот кој што би направил се за да добие улога која ќе му донесе многу пари, но сепак луѓето не го сакаат.

Сепак, актерот на Kratos, Christopher Judge, мисли дека тој е човекот за таа работа. Еден обожавател на Twitter потенцираше дека никој од актерите што се барани од страна на фанови не биле доволно добри да ја земат секирата или мечовите и да влезат во улога на Kratos. Вистинската улога, односно актерот кој треба да ја добие улогата МОРА да биде Christopher Judge!

Може сите да се сложиме дека Christopher Judge е човекот кој треба да го игра Kratos! Гласот му е прекрасен, иако можеби за млад Kratos може да го промени. Тој има тело за тоа, го има гласот за тоа, се чини дека Christopher Judge е одлично погоден за Kratos. Сепак, со оглед на природата на овие емисии, не би било изненадувачки ако Amazon се обиде да најде по „препознатливо“ име на кое ќе може да се потпира на маркетингот….. А кога зборуваме за препознатливо лице со добра мускулатура и без коса сите знаеме на кој актер прво ни идат мислите… Да не звучиме рацистички но The Rock е белец, Judge можеби ќе биде доста негативно прифатен од страна на фановите.

Ние ниту малку не сакаме Dwayne ‘The Rock’ Johnson да ја игра улогата на Kratos од причина што сметаме дека The Rock треба да си остане на тоа што е добар и што си го прави, Комедии во Hollywood. Иако го видовме малку да премине од комедија во сериозна улога на Анти-Херој во новиот Black Adam филм, сепак има доста други актери кои што можат да го одглумат Kratos. Прекрасен пример е еден од членовите на нашиот тим – Гораст Цветковски! Подоле може да го погледнете во улога на Kratos!