Square Enix официјално изработуваат нова Just Cause игра

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

По млакото објавување на Just Cause 4 во 2018 година, франшизата главно беше во некое чудно мирување, скоро заборавање. Но како што дознавме денес, во изработка е продолжение или целосно нова Just Cause игра од Square Enix.

Како што беше откриено на брифингот со инвеститорите во мај 2022 година, Square Enix откри дека се работи на уште еден наслов на франшизата Just Cause. Издавачот забележа „франшизата Just Cause ќе остане наша IP IP и ние работиме на развој на нов наслов во франшизата“.

Можеби е лесно да се претпостави дека го продадоа Just Cause кога продадоа многу западни студија на групата Embracer, со што продадоа IP на огромни франшизи како Tomb Raider и Deus Ex. Сепак, тие не го поседуваат развивачот Avalanche Studios, така што таа компанија не беше продадена. Avalanche Studios, исто така, има оглас за работни места за постар продуцент кој ќе се приклучи на нивниот тим додека тие ја „изработуваат“ својата „следна врвна AAA игра“. Со оглед на горенаведената закачка од Square Enix, ова веројатно значи дека оригиналните програмери за серијата напорно работат со следниот наслов.

Додека франшизата е тивка во последно време на гејмерскиот фронт, имаше мобилна игра, која навидум беше одложена, како и филм со креаторот на John Wick, Derek Kolstad, кој доаѓа во проектот.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.