NFTs наскоро ќе дојдат на Instagram, изјави Mark Zuckerberg

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

NFTs се спорна тема на интернет, но големите технолошки компании ги прифаќаат (со исклучок). Не треба да не изненадува тоа што комапнијата META наскоро ќе става и ќе одобри да се користат/преодаваат NFTs на Instagram а подоцна веројатно и на сите останати нивни социјални мрежи.

Како што беше објавено од Engadget, извршниот директор на META Mark Zuckerberg потврди во SXSW дека NFT ќе доаѓаат на Instagram во блиската иднина. Тој извести дека корисниците ќе можат да донесат постоечки NFT, како и да создаваат нови. Zuckerberg го изјави следново.

Не сум подготвен да објавам точно што ќе биде денес. Но, во текот на следните неколку месеци, способноста да внесете некои од вашите NFTs, се надеваме дека со текот на времето ќе можете и вие да создадете работи во таа средина.

Zuckerberg објасни дека NFT ќе играат улога во визијата на META во големиот Metaverse. Сепак дополнителна исто така спомна дека има технички аспекти на кои треба да се работи пред процесот да биде беспрекорен. Накратко објасни како работат NFTs во Metaverse на начин “облеката која што ја носи вашиот карактер во Metaverse, може да биде претворена во NFT и да ја движите на различни места”.

Додека технолошките компании како Meta се уште веруваат дека Metaverse и NFT ќе ја дефинираат иднината, просторот за игри е особено пркосен на концептот. Поранешниот претседател на Nintendo of America – Reggie Fils-Aime има многу различни мислења за визијата на META и нивниот Metaverse.

Самиот Facebook не е иновативна компанија. Тие или стекнале интересни работи како Oculus и Instagram, или само сакале да допрат побрзо со луѓето со иднината. Мислам дека нивната сегашна дефиниција нема да биде ни малку успешна, и тоа што го промовираат сега не е доволно завршено и реализирано баш како што треба да биде,

Former Nintendo of America President Reggie Fils-Aimé

Претседателот на Valve Gabe Newell целосно ги банираше NFTs од неговата Steam платформа. Тоа го направи со изјава дека просторот е преполн со “скицирано однесување” и “измама надвор од контрола”.

Кое е вашето мислење за NFTs во гејминг индустријата? Дали се сложувате со Mark Z. и со неговата замисла за иднината во Metaverse светот или сте на страната со тие што сметаат дека NFT во гејминг индустријата не е потребно? Пишете ги вашите миселења за оваа тема во комеантарите, или пишете ни на некои од социјалните мрежи.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.