Fallout 5 ќе излезе неколку години по The Elder Scrolls 6… Ако преживееме до тогаш – Изјави Todd Howard

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Во интервјуто за IGN, Todd Howard од Bethesda изјави дека Fallout 5 ќе излезе неколку години по The Elder Scrolls 6, играта која сè уште е во претпродукција. Или со други зборови кажано, многу е далеку…

“Yes, Elder Scrolls 6 is in pre-production, and after that we will work on Fallout 5, so we have a very busy schedule in the coming period. We have some other projects that we also look at from time to time.”

Howard претходно изјави за IGN дека студиото веќе има идеја за Fallout 5: „Fallout е дел од нашата ДНК. Работевме со други програмери од време на време, но не можам да кажам што ќе се случи. Знаете, ние имаме само една страница со работи што сакаме да ги направиме, ајде да го направиме Fallout 5. Сепак, Howard дефинитивно не потврди дека играта ќе биде објавена веднаш по The Elder Scrolls 6.

Секако, со сегашното темпо на развој на играта, веројатно ќе поминат години пред да видиме што всушност е Fallout 5. Во интервјуто, Howard потврди дека работата на Satrfield започнала во 2015 година, што значи дека ќе поминат речиси 8 години (8 до моментот на излегување кој е следната година). Последната голема мејнстрим игра на Elder Scrolls, Skyrim, беше објавена во 2011 година, а бидејќи продолжението се уште е во претпродукција, сигурно ќе почекаме уште неколку години додека да ја видиме и таа игра. Претходно дознавме дека тимот ја прекина работата на The Elder Scrolls 6, бидејќи сака прво да се концентрира на Starfield

Howard призна дека има многу чекање за омилените игри на навивачите и навести дека е фрустриран како и оние кои ги чекаат: „Навистина им треба долго време, би сакале да излезат побрзо, се трудиме исто како што можеме, но ги сакаме и најдобрите можни верзии на игри за секого.”

Тизров има 15.5 милиони прегледи!

Fallout 4 излезе во 2015 година, проследено со омразениот спин-оф за повеќе играчи, Fallout 76. И двете од овие игри играчите ги доживуваа како послаби изданија од претходните игри, а Fallout 76 беше речиси невозможно да се игра во состојбата во која беше на прв ден. Многумина оттогаш не веруваат во ветувањата кои доаѓаат од Bethesda, а во денешно време е секогаш попаметно да се биде скептичен гејмер.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.