Blizzard официјално ја гаси Overwatch

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

По лансирањето во 2016 година, Blizzard Entertainment денес официјално се подготвува да ја изгаси својата популарна Multiplayer игра – Overwatch. Ова е потег за кој фановите знаеја дека ќе дојде пред време бидејќи Blizzard претходно откри дека оригиналниот наслов ќе се затвори како начин да се направи простор за Overwatch 2. И додека лансирањето на продолжението нема да се случи до подоцна, ова недела, фановите наместо тоа, гледаат наназад на оригиналната игра како што се приближува кон последните часови.

На пладне на 3 октомври, Blizzard конечно ќе ги затвори серверите на Overwatch. Овој потег е направен пред објавувањето на Overwatch 2, така што Blizzard може да ја подготви новата верзија на играта која ќе пристигне во вторник, 4 октомври. Иако тоа значи дека фановите нема да можат да играат Overwatch во кој било капацитет за кратко период на време, Blizzard ги охрабри оние на социјалните мрежи да ги споделат своите омилени моменти од историјата на играта. Навистина, бројни играчи на Overwatch го правеа токму тоа и ги покажаа сопствените моменти како начин да се премости јазот додека не падне Overwatch 2.

Иако можеби изгледа чудно што Blizzard го завршува Overwatch со оглед на тоа дека ова е игра за која многу луѓе претходно платиле пари, вреди да се нагласи дека Overwatch 2 ќе биде бесплатена за играње, што значи дека Blizzard не очекува фановите да купат нова верзија на насловот уште еднаш. Понатаму, оние што купиле Overwatch ќе добијат неколку поволности кога ќе се логираат на Overwatch 2 за прв пат. Да не зборуваме, скиновите од претходната игра ќе се префрлаат и на Overwatch 2. И покрај тоа што може да има некои механички, системски и естетски промени, во суштина тоа ќе биде само нова верзија на Overwatch што може да се репродуцира со години.

Како што споменавме, Overwatch 2 ќе биде лансиран подоцна оваа недела на 4 октомври и засега ќе се смета за „Early Acess“. Слично како и претходниот дел, продолжението ќе може да се игра на платформите PlayStation, Xbox, Nintendo Switch и PC.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.