Nintendo оваа година нема да се појават на Gamescom

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

“After careful consideration, we have decided against participating in Cologne.”

Уште во март, Gamesom – најголемото и најпроментото годишно гејминг шоу потврди дека ќе се врати како настан во живо оваа година. Настанот ќе трае од 24ти до 28ми август во конгресниот центар “Koelnmesse” во Келн. Но сепак NIntendo годинава нема да дојдат на настанот.

Наместо да учествуваат во Келн, Nintendo наведува дека “играчите ќе можат да ги испробаат игрите за Nintendo Switch на бројни настани низ Германија”.

“Gamescom is a key event in Nintendo’s calendar of events,” Nintendo said in a statement to Games Wirtschaft (thanks, VGC). “This year, however, after careful consideration, we have decided against participating in Cologne.

“Events that have been firmly scheduled so far include roadshows with our Airstreamer [tour bus] and our [VW] Bulli, for example at locations such as the SWR Summer Festival and the Stuttgart Children and Youth Festival.

For Japan and video game fans, we have decided to participate in the Main Matsuri Japan Festival in Frankfurt as well as the DoKomi in Düsseldorf and the AnimagiC in Mannheim. Further tour stops and activities are being planned.

We look forward to seeing our fans again at many regional events.”

Како што беше и наведено од стран на Gamescom оваа година ќе биде малку и потешко да се дојде до влез бидејќи ќе има многу регулации посебно за гужви. Билети оваа година ќе бидат во многу помал број, подобро управување на влезовите, дигитални редици за пробување на некои игри и уште многу правила. Иако полека се збогуваме со светската пандемија, Gamescom се уште се плашат да не дојде до ризични проблеми.

Gamescom се одржување како дигитален настан последниве две години, но повеќе од 370.000 гејмери присуствуваа во 2019 година. За жал годинава веројатно бројката ќе биде половина.

За оние кои не присуствуваа лично, потврдено е дека настано на серијата Gamescom Opening Night Live ќе се врати, за да можете да ја добиете вашата редовна доза од големиот и убавиот водител Geoff Keighle!

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.