Prince of Persia: The Sands of Time Remake не е откажана, но е повторно презакажана

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Римејкот на популарната Prince of Persia: The Sands of Time беше најавен во 2020 година со датум на објавување во 2021 година, кој на крајот стана 2022 година, но еве го сега стана 2023 година. Денес Ubisoft го направи тоа повторно, велејќи дека „веќе не цели на FY23 ослободување“.

Изјавата на Ubisoft беше поттикната од гласините дека проектот е откажан, поттикнат од извештаите дека Gamestop и Amazon престанале да примаат преднарачки за играта, па дури и ја укинале од листата за некои платформи. Римејкот на Sands of Time очигледно се мачеше, но времето на шпекулираното откажување беше чудно: тоа се случи само еден месец откако Ubisoft објави дека развојот бил преместен од неговите студија во Pune и Mumbai во Ubisoft Монтреал.

“We’re proud of the work achieved by Ubisoft Pune and Ubisoft Mumbai, and Ubisoft Montreal will benefit from their learnings as the new team will continue the work to deliver a great remake,” a rep said. “As a consequence, we are no longer targeting a FY23 release anymore and the game has been delisted. If players wish to cancel their preorder they are invited to contact their retailer. They will be updated on the project as the development is moving along.”

Изјава од Ubisoft

Не е поставена нова цел за издавање, но сè уште е можно римејкот „The Sands of Time“ да се појави во 2023 година: фискалната година 2022-23 на компанијата завршува на 31 март 2023 година, така што би можела да ја пропушти таа граница и сепак да пристигне во 2023 календарска година. Фактот дека се брише од трговците на мало укажува на сериозно значајно чекање.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.