Сите игри кои беа одложени во 2022 (до сега)

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Оваа 2022 година е на средина и убавите игри ќе почнеа да излегуваат, но сепак годинава премногу игри беа презакажани за покасно во текот на годината, па дури и во целост откажани за следна година. Одложувањата на игрите не се ретки, а како што одминува годината, списокот на игри одложени во 2022 година само ќе расте – наспроти игрите што ќе бидат објавени во 2022 година. Ова се досега одложените игри во 2022 година. Забележете дека се вклучени само игрите со доцнење на сите достапни системи – игрите со одложена само верзија на облакот Switch, на пример, се испуштени – освен ако новите верзии не биле планирани години по оригиналното издание.

Redout 2

Футуристичкиот тркач со високи октани Redout 2 ќе стисне на гас малку подоцна од планираното. Закажано за лансирање во мај 2022 година, играта беше одложена непосредно пред нејзиниот првичен датум до 16 јуни. Не е големо одложување, но ќе мора да продолжите да го играте оригиналот уште малку.

Tchia

Tchia е одложена за следната година, со тоа што на авантуристичката игра на развивачот Awaceb и треба повеќе полирање и шанса да додаде дополнителни „мали детали“, се вели во најавата. Играта досега се развиваше повеќе од три години, а исто така доаѓа и со јукајлејли што може целосно да се игра што има и игра и креативни импликации.

Test Drive Unlimited: Solar Crown

Следниот влез во серијата Test Drive Unlimited повеќе нема да пристигнува во 2022 година. Test Drive Unlimited: Solar Crown зазема 550 километри од островот Хонг Конг и го прави да се игра во игра со „животен стил“ на возење, а тимот за развој нагласи дека полирањето е особено важно.

Kerbal Space Program 2

Продолжението на познатата симулација на вселенски летови Kerbal Space Program нема да пристигне во 2022 година. Kerbal Space Program 2 ќе пристигне на почетокот на 2023 година на PC, а потоа ќе биде објавена на конзоли подоцна истата година, со Intercept Games кои го нагласуваат квалитетот и полирањето како главни причини за доцнењето.

Starfield

Една од најголемите игри во 2022 година сега ќе биде една од најголемите игри во 2023 година. Starfield на Bethesda имаше одреден датум: 11 ноември 2022 година, но ова можеби беше премногу оптимистичко. Играта сега ќе биде објавена во одреден момент во 2023 година, без да се утврди нов конечен датум. Bethesda даде нејасно „полско“ објаснување за доцнењето, како и за доцнењето на Redfall, во ажурирана објава на социјалните мрежи во мај.

Redfall

Другата планирана игра на Bethesda за 2022 година, Redfall, беше одложена во исто време со Starfield и исто така доби прозорец за издавање во 2023 година. Кооперативната акциона игра е развиена од Аркан Остин и се чини дека прилично значително се разликува од работата на студиото за Dishonored и Prey. Исто така, ќе биде првата игра на Arkane што нема да биде објавена на PlayStation систем по повеќе од една деценија.

The Day Before

The Day Before, многу очекуваниот MMO, требаше да биде лансиран во јуни, но тимот за развој одлучи да направи голема промена. Сега, за да се смести префрлувањето на Unreal Engine 5, The Day Before ќе пристигне на 1 март 2023 година.

MX vs ATV Legends

Трката тече малку зад распоредот. MX vs ATV Legends претходно беше планирано да биде објавено на 24 мај. Сепак, играта беше одложена околу еден месец пред тој до 28 јуни. Одложувањето беше направено со цел да се зачува квалитетот, вклучително и елиминирање на грешки и одржување висока стапка на слики.

The Witcher 3 (current-gen)

The Witcher 3 беше издадена во 2015 година за системи од последната генерација, а верзиите на PS5 и Xbox Series X|S се во развој. Сепак, CD Projekt Red одлучи да го премести развојот на својот внатрешен тим наместо да продолжи да работи со Sabre Interactive. Одлуката резултираше со преместување на играта од нејзиниот прозорец Q2 2022 до ненајавен иден датум. Играта сега ќе излезе во Q4 2022.

Two Point Campus

Симулаторот за управување со универзитетот Two Point Campus претходно требаше да излезе на 17 мај, но се чини дека Two Point Studios наиде на проблеми со квалитетот со некои од неговите поддржани платформи. Играта сега доаѓа на 9 август, а директорот на играта Марк Вели изјави дека доцнењето ќе му овозможи на тимот „да ја испорача најдобрата можна игра во која може да се ужива на сите платформи“.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild sequel

Претходно планирано да се појави во одреден момент во 2022 година, продолжението на The Legend of Zelda: Breath of the Wild сега ќе биде објавено во пролетта на 2023 година. Нинтендо не доби конкретна причина за доцнењето, иако за која било игра на Zelda, причината обично може да биде „да се осигураме дека е совршено“. Продолжението ќе вклучува игра во воздухот, како и на земја и ќе го има истиот визуелен стил како Breath of the Wild.

Sons of the Forest

Многу очекуваното продолжение на The Forest првично беше планирано да започне во мај, но развивачот на Sons of the Forest, Endnight Games, сега вели дека тој прозорец бил „премногу амбициозен“. Играта за преживување сега е планирана да пристигне во октомври, а со оглед на нејзините страшни теми, овој нов прозорец можеби всушност е совршен избор.

Suicide Squad: Kill the Justice League

Првата целосна игра на Rocksteady по Batman: Arkham Knight и треба уште малку време за готвење. Претходно закажано за издавање во 2022 година, развивачот објави дека Suicide Squad: Kill the Justice League сега ќе пристигне во 2023 година. Играта содржи ликови како Харли Квин и Дедшот, а технички е наративно продолжение на Arkham Knight.

EA Sports PGA Tour

Откако веќе еднаш ја одложи играта со очекуваниот прозорец за издавање до крајот на 2022 година, EA одлучи да ја одложи EA Sports PGA Tour по втор пат. Претстојната игра за голф сега доаѓа во пролет 2023 година и ќе мора повторно да го нема името Тајгер Вудс. Легендата на голфот го смени тимот, сега работи исклучиво со 2K Games.

Starship Troopers – Terran Command

Starship Troopers - Terran Command

Ако има некоја игра на која треба да се скршат грешките, тоа е Starship Troopers – Terran Command. Базиран на култниот класичен научно-фантастичен сатираски филм, кој сам по себе се базираше на несатирична научно-фантастична книга, играта требаше да излезе на крајот на март. Сепак, сега ќе пристигне на 16 јуни. Моментално е „содржината комплетна“, но развојниот тим не сакаше да мора да го поправи по лансирањето со дополнителни закрпи.

Advance Wars 1 + 2: Re-Boot Camp

Advance Wars 1 + 2: Re-Boot Camp

Помалку од два месеци пред да биде објавено – 3 декември 2021 година – Advance Wars 1 + 2: Re-Boot Camp беше одложен за април. Потоа беше оттурнат само еден месец пред лансирањето како одговор на „светските настани“, речиси сигурно значи војната во Украина. Далеку повеќе од ремастер, овој комплетен римејк на двете игри Advance Wars од ерата на GBA има нов уметнички стил и поддршка за најмногу четири играчи. Со оглед на тоа колку време помина од последниот натпревар на серијата, претпоставувавме дека чекањето уште неколку месеци не е крај на светот.

King Arthur: Knight’s Tale

King Arthur: Knight's Tale

Игра со улоги со тактички борбен систем, King Arthur: Knight’s Tale требаше да биде објавена на крајот на март. Сепак, Neocore Games одлучи да го одложи до 26 април со цел да ги финализира напорите за локализација и да продолжи со тестирање на играта.

STALKER 2: Heart of Chernobyl

STALKER 2: Heart of Chernobyl

Планирано претходно за лансирање во април 2022 година, долгоочекуваниот STALKER 2 е одложен за 8 декември. Седумте месеци, според GSC Game World, се потребни за „да се исполни [неговата] визија и да се постигне посакуваната состојба на играта“. Врз основа на нејзината најава, се чини дека поголемиот дел од ова време ќе биде потрошено на тестирање и полирање, но играта ќе започне на Game Pass кога ќе излезе. Развојот беше привремено настрана по руската инвазија на Украина, исто така, бидејќи студиото на GSC Game World е со седиште во Киев.

Frontier’s Warhammer: Age of Sigmar RTS

Image taken from Warhammer: Age of Sigmar tabletop game

Може ли да се одложи игра ако нема конечно име? Очигледно, како што Frontier Development го објави своето претходно задевано Warhammer: Age of Sigmar сега најверојатно нема да пристигне до подоцна во 2023 година. Тоа би требало да биде во ред со фановите на Warhammer, бидејќи тие имаат неколку од тие игри да играат во меѓувреме.

Rumbleverse

Rumbleverse

Само што беше најавен во декември 2021 година на The Game Awards, Rumbleverse на Iron Galaxy веќе беше одложен. Веќе нема да излезе во февруари како што беше претходно планирано, а бета тестот исто така е одложен на неодреден датум. Сè уште не е одреден датум за издавање на замена, а тимот вели дека сака да изгради одлична заедница за играта и треба „да се увери дека можеме да го направиме тоа правилно“.

Evil Dead: The Game

Evil Dead: The Game

Ќе треба да почекате малку подолго од очекуваното за да играте како Еш Вилијамс и да го отпуштите неговиот бумстик, како Evil Dead: The Game е одложен од датумот во февруари до 13 мај 2022 година. Кога играта ќе пристигне, ќе бидете може да го игра на сè, од PS5 до Nintendo Switch и компјутер, и вклучува ликови од целиот универзум на Evil Dead. Тоа ја вклучува и серијата Пепел против злобниот мртовец.

The Settlers

The Settlers

Често одложуваната стратешка игра The Settlers повторно е одложена, овој пат на неодредено време. Претходно планирано да започне на 17 март, играта беше вратена на неодреден иден датум откако затворената бета верзија на играта доби критики. Ubisoft Дизелдорф го користи времето за „да ја подобри играта и да го поттикне квалитетот како [неговиот] главен приоритет за сите играчи“.

Forspoken

Forspoken

Square Enix и Luminous Productions првично планираа да го лансираат Forspoken во мај, но беше донесена одлука дополнително да се додаде полирање и да се направат подобрувања неколку месеци пред тој датум. Сега, играта доаѓа на 11 октомври за PS5 и компјутер, нудејќи уникатна слика за фантазијата и магијата во акциона-авантуристичка игра.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.