Нов гејмплеј од STALKER 2 објавен од GSC

Пред претстојното објавување на STALKER 2: Heart of Chornobyl, GSC Game World објавија нов трејлер, кој првпат се емитуваше за време на Изложбата за игри на Xbox. Освен неколку забелешки во форма на видео и скриншот, не сме виделе многу од STALKER 2 откако играта беше одложена од 2023 година и беше одложена во 2024 година. По некои значителни протекувања, фановите станаа загрижени за стабилноста на проектот, но ова најновиот трејлер ќе ви помогне да се смирите.

STALKER 2: Heart of Chornobyl се работи повеќе од една деценија, со некои тешки ситуации кои постојано го туркаат развојот на играта назад. Неодамна, тимот на GSC Game World беше искорнат за време на руската инвазија на Украина, но тие останаа цврсти во својата решеност да ја пуштат оваа игра на глобалниот пазар. Неодамна, тимот откри дури и неверојатно колекционерско издание на STALKER 2, на големо изненадување на посветените фанови ширум светот.

За време на Xbox Games Showcase, GSC Game World објави нов вкусен трејлер за потенцијалните фанови да ги потопат своите заби. Добиваме совршен поглед на живиот, дишен свет на Чорнобил, со GSC кој нуди поширок поглед зад развојната завеса за тоа како ќе изгледа готовиот производ во септември.

Еве го трејлерот:

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!