Asus ги најави новите RTX 3090 TI со почетна цена од $1999

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

ASUS објави нови графички процесори RTX 3090 TI оваа недела, и тие доаѓаат со многу моќ и бараат многу пари за да си ги дозволат. Ова се најгорните картички од серијата RTX 3000 Вклучувајќи модел со течно ладење за оние кои сакаат да потрошат нешто дополнително. Нашиот став: бидејќи цените на графичкиот процесор постојано паѓаат, оваа цена всушност не е толку лоша како што очекував, бидејќи не толку одамна 3080 TI беа за оваа цена на Ebay. Исто така, за оние кои сакаат да потрошат толку многу на графичкиот процесор, можеби ќе сакаат да размислат за подигање на модел со течно ладење бидејќи има само дополнителни 50 долари повеќе од моделот OC.

Еве преглед на новите графички процесори RTX 3090:

ASUS денеска ги објави графичките картички ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti и TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti, кои пристигнуваат во стандардни и OC изданија. GeForce RTX 3090 Ti располага со рекордни 10.752 CUDA јадра, 78 RT-TFLOP, 40 Shader-TFLOPs и 320 Tensor-TFLOPs моќ.

Извонредност со течно ладење: ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti вклучува систем за течно ладење со затворена јамка што ги одржува температурите и нивото на бучава под контрола. Имајќи прилагодено дизајнирана ладна плоча што се протега преку матрицата на графичкиот процесор и вградената GDDR6X меморија и цевките од 560 mm, потрошувачите ќе имаат флексибилност при инсталирање на радијаторот во поголеми куќишта или конструкции кои имаат и AIO CPU ладилник. Радијаторот од 240 mm на графичкиот процесор се лади со пар ARGB вентилатори од 120 mm дизајнирани да го подобрат протокот на воздух при висок статички притисок. Вентилаторот во стилот на дување и ладилникот со низок профил под обвивката ја исфрлаат топлината произведена од компонентите за испорака на енергија, сето тоа во тенок дизајн со 2,6 отвори. Колото со сензори за енергија ги предупредува корисниците преку статичко LED светло доколку занемариле да ја поврзат картичката со нивниот PSU преку неговиот 1×16 пински конектор за напојување. Две заглавија FanConnect II им овозможуваат на корисниците да ги поврзат вентилаторите на куќиштето со графичката картичка за да го зголемат протокот на воздух кога графичкиот процесор е под оптоварување. Прекинувачот на BIOS-от во двоен режим нуди избор помеѓу највисоките перформанси за ладење и часовниците или потивко работење. Технологијата од 0dB овозможува графичката картичка автоматски да падне во режим на тивко трчање при мирување и мало оптоварување.

Со адресибилни RGB LED диоди на вентилаторите на обвивката, мостот и радијаторот, ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti е компатибилен со Aura Sync и обезбедува живописен, луминисцентен сјај во конструкциите на компјутери.

Оптимизиран и редизајниран: TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti

TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti располага со масивен ладилник со 3,2 слот за одржување на GPU, VRAM и испорака на енергија на врвни перформанси под оптоварување и вклучува RGB LED диоди компатибилни со Aura Sync. Дизајнот на вентилаторот со аксијална технологија на TUF картичката е оптимизиран за нов, поголем ладилник кој има повеќе перки и површина од последната генерација за да овозможи повисоки вртежи во минута и максимален проток на воздух низ ладилникот без соодветно зголемување на акустичниот отпечаток. Посебниот мемориски ладилник ја одржува ладна меморијата на картичката GDDR6X за сигурно брзи перформанси, а режимот за запирање на вентилаторот од 0 dB и овозможува на картичката да одржува минимални нивоа на бучава при мало оптоварување или во мирување. Кондензаторите на горната полица, пригушувачите и MOSFET-овите се избрани за без напор да испорачуваат стотици вати со известување од една милисекунда. Деловите Super Alloy Power II се залемени на ПХБ користејќи го нашиот напреден автоматизиран процес на производство Auto-Extreme. Мазните споеви на задниот дел на ПХБ и елиминацијата на човечките грешки гарантираат дека секоја графичка картичка ги исполнува стандардите и ригорозните спецификации на ASUS.

Availability & Pricing

Графичките картички ROG Strix LC и TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti сега се достапни во Северна Америка:

  • ROG Strix LC RTX 3090 Ti OC: $2199.99 USD
  • TUF Gaming RTX 3090 Ti OC: $2149.99 USD
  • TUF Gaming RTX 3090 TI: $1999.99 USD

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.