S.T.A.L.K.E.R. – Нова Друштвена Игра

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Во изработка е друштвена игра на популарната хорор/сурвајвл игра S.T.A.L.K.E.R. која е во развој. Awaken Realms, производителот на популарни игри како Nemesis и Tainted Grail, објави дека развиваат друштвена игра базирана на S.T.A.L.K.E.R на GSC Game World. Играта беше опишана како кооперативен „Zone-Crawler“, кој ќе содржи повеќе приказни, од кои секоја се состои од 2-4 сценарија. Сценаријата се движат од тајни мисии до тактички престрелки до мисии за пронаоѓање. Играчите исто така ќе можат да ја надградат својата опрема и вештини помеѓу сценаријата, градејќи лик кој расте додека напредуваат низ приказната.

S.T.A.L.K.E.R. е франшиза на видео игри сместена во зоната на исклучување во Чернобил, сместена во алтернативен универзум. Откако во 1986 година се случи иницијалната нуклеарна катастрофа што ја создаде исклучената зона на Чернобил, во 1996 година се случи втора катастрофа која создаде чудни артефакти и чудни феномени и мутации во зоната. Секоја игра во франшизата се фокусира на различен демнат (личност што шета низ зоната) која следи разгранета приказна со различни потенцијални завршетоци врз основа на која фракција застанале и изборите што ги прават.

До денес, има три S.T.A.L.K.E.R. игри објавени од GSC Game World, а четвртата е планирана за објавување подоцна оваа година. S.T.A.L.K.E.R. 2 првично беше одложенa поради руската инвазија на Украина (GSC Game World е украинско студио за игри) минатата година, но студиото објави дека планира да ја објави играта во 2023 година.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.