Хакери украле 1.5TB фајлови од Kadokawa Group сопствениците на FromSoftware

Пред неколку часа, беше објавено од Kadokawa Group – матичната компанија и сопствениците на FromSoftware – дека имале сајбер напад кој што довело до околу 1,5 TB податоци да се украдени и да се ставени за откуп. Во соопштението за медиумите објавено од организацијата, беше објаснето дека компанијата го почувствувала влијанието на овој напад во речиси секоја гранка: паблишинг, дистрибуција, веб-услуги и трговија…

Во моментов, Kadokawa Group не се сигурни дали хакерската група има пристап до многу лични информации. Секогаш кога се доаѓа до кражба на лични податоци е многу полошо, не само да се украдат фајлови за игри… Тука спаѓаат лични податоци кои најглавно се поврзани и со информации за картички.

Големата Кражба

Kadokawa Group објавија транспарентна изјава по откривањето на хакирањето. Kadokawa е матична компанија на FromSoftware, девелоперите на Elden Ring и неодамна објавената (и неверојатно успешна) експанзија Shadow of the Erdtree. Но тука спаѓаат и игри како Armored Core, и се останато. Не е јасно дали влијанието на било кој начин се превртело низводно на FromSoftware, но беше потврдено дека делот од компанијата што е најмногу оштетен од нападот е Niconico, платформа за споделување содржина.

Еден извештај тврди дека Kadokawa Group понудиле „исклучително ниска“ сума пари за податоците, кои во моментов треба да бидат јавно објавени на 1 јули доколку барањата не се исполнат.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!