Игрици

Следната игра на Supermassive ќе биде хорор на исто ниво со The Quarry

Развивачот на The Quarry – Supermassive потврди дека веќе започнал со работа на својата следна игра и да, ќе биде „ист вид на хорор“ како неговите претходници. Во интервју од VGC, директорот на студиото Will Byles рече дека иако не е сигурен „до каде [тимот] би можел понатаму да го растегнува ужасот на тинејџерите“, уште

Прочитај повеќе
Игрици

Новата Avatar: The Last Airbander игра е инспирирана од Breath of The Wild

На интернет наводно се појавија нови детали од новата игра Avatar: The Last Airbender, наводно насловена Avatar The Last Airbender: Quest for Balance. Светот на Аватар е прилично богат, но Nickelodeon сè уште не го исушил тој рудник за злато. Покрај оригиналната анимирана серија од средината на 2000-тите, Nickelodeon го прошири светот со некои стрипови

Прочитај повеќе
Игрици

Добиваме нов A Plague Tale: Requiem Гејмплеј Трејлер

Во случај некако да го пропуштите, развивачот на A Plague Tale: Requiem Adobo Studio и Focus Entertainment претходно објавија дека толку очекуваниот наслов ќе биде објавен за PlayStation 5, Xbox Series X|S и PC, како и за Nintendo Switch преку Cloud на 18 октомври. Пред објавувањето на видео играта, споделен е нов трејлер кој го

Прочитај повеќе
PC Игрици

Можете да играте како Stan Lee, Kingpin, Miles Morales и да ви летаат стаорци во Spider-Man Remastered PC

Marvel’s Spider-Man Remastered објавена пред три дена за PC, а модерите напорно работеа во текот на овој викенд! Веќе има неколку модови кои го менуваат шармот на играта, како овој од BadRusMan кој имитира посинематографски стил или ги реновира визуелните изгледи, како овој ноар мод од ManWithAPlan. Има и мод кој ги оневозможува контурите на

Прочитај повеќе
Игрици

Помалку од 1% од претплатниците на Netflix ги играат нивните игри

Има околу 221 милион претплатници на Netflix, но само 1,7 милиони всушност се заинтересирани со игрите на услугата за претплата на дневна основа. Да се стави тоа во перспектива, тоа е помалку од еден процент од корисниците. Според Apptopia (преку CNBC), понудите за игри на Netflix биле преземени само 23,3 милиони пати од навлегувањето на

Прочитај повеќе
Игрици

Мобилните игри на Activision Blizzard прават повеќе пари од верзиите на PC и Конзоли Заедно

Повеќе од половина од приходите на Activision Blizzard доаѓаат од мобилни игри во април – јуни (Q2) 2022 година. Според најновиот финансиски извештај на Activision Blizzard, развивачот/издавачот генерирал 535 милиони фунти од продажбата на PC и Конзоли во четвртиот квартал од 2022 година – 275 милиони фунти (332 милиони долари) на PC и 310 милиони

Прочитај повеќе
Игрици

Marvel’s Midnight Suns е повторно одложена

2K објави второ одложување за тактичкото RPG Midnight Suns на девелоперите Firaxis на тема Marvel. Насловот повеќе нема да се лансира овој октомври како што беше претходно најавено и наместо тоа сега ќе пристигне само на Xbox Series X/S, PlayStation 5 и PC во одреден момент пред крајот на тековната фискална година на 2K. Другите

Прочитај повеќе
Игрици

Marvel’s Spider-Man Remastered ќе можете да ја играте на Steam Deck

Spider-Man Remastered, едицијата за PC, ќе може да се игра на Steam Deck. Insomniac ја потврди веста преку твит, истакнувајќи дека играта е потврдена од Steam Deck. Тоа значи дека можете да се движите низ New York во движење… во вистинскиот New York, ако сакате. Ако веќе сте ја купиле Spider-Man Remastered на Steam, имајте

Прочитај повеќе
Игрици

Во Assassin’s Creed Valhalla ќе пристигнат оклопи инспирирани од Iron Man и Thanos

Фановите на Assassin’s Creed Valhalla наскоро можеби ќе можат да ги користат лудите моќи на Thanos и Iron Man, според протечените детали пронајдени во датотеките на играта. Dataminer-от AndyReloads веќе се сними себеси како се шета наоколу како Iron Man во нов оклоп што ви овозможува да ракувате со ласер на градите сличен на сопствениот

Прочитај повеќе
Игрици

Roblox целосно го тргнаа познатиот “Oof” звук кој се слуша при умирање во играта

Познатиот „Oof“ звук од Roblox, кој комично се пушташе секогаш кога умирате во играта. Инвеститорот го откри неговото отстранување вчера, наведувајќи дека сето тоа се должи на „прашање за лиценцирање“. Наместо тоа, компанијата сега додаде „стандарден звук за замена“. За да даде одреден контекст за тоа колку е распространето вниманието на “Oof”“ на Роблокс, американскиот

Прочитај повеќе