MCM Comic Con London 2024

На аџилак во гиковската Мека

Тешко е да се опише со зборови чувството кога еден изгорен гик/нерд како мене ќе стапне за прв пат во Ексел центарот во Лондон на ‘Comic Con 2024’, кој се одржа викендов (24-26 мај).

Кога ќе влезете во огромната хала преполна со илјадници други сродни забегантуси ве обзема неверојатна радост како дете во слаткарница! А евентот е навистина грандиозен. Просторот во Ексел центарот (најголем во Лондон), кој обично за други настани е поделен на десетина помали хали и во исто време се случуваат разни саеми, за ‘Comic Con’ е споен во две огромни простории целосно исполнети со цел куп содржини. На исто место имате косплеј натпревари, панели, дискусии и дебати, делење автограми на познати фаци, продажба на стрипови, гаџети и разни други гиковски тракатанци и што уште не…

Дефинитивно настан број еден во Англија за секој што е навлезен во оваа супкултура кој ќе ве оставам барем малку да го почувствувате преку сликите и видеата, зашто нели не за џабе рекле старите – една слика илјада зборови, а тек видео 😊

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!