Ubisoft повторно прават потези за ставање NFT во игри

Ubisoft соработува со Double Jump Tokyo за да го „забрзаат“ глобалното усвојување на ВЕБ 3 игри, користејќи целосно нова платформа наречена Champions Tactics: Grimoria Chronicles за да поттикне серија NFT во лицата на гејмерите ширум светот. Ова не е прв налет на Ubisoft во светот на NFT поддржан од блокчејн, но – кон крајот на 2021 година, компанијата го откри Quartz, полноправна платформа базирана на NFT која толку брзо падна на лицето.

Оттогаш, Ubisoft се поврза со Immutable за повторно да се обиде да направи нешто вредно од NFT-и, но сè уште ништо опипливо не произлезе од тој однос. Значи, Ubisoft се надева дека третиот обид ќе биде најдобар досега.

Повторно и повторно…

Во неодамнешното соопштение за медиумите, беше откриено дека Ubisoft соработува со Double Jump Tokyo за да ја интегрира ВЕБ 3 механиката во Champions Tactics, нов тактички RPG играч против играч на кој работи Ubisoft. По успешните интеграции со други програмери и издавачи, Double Jump Tokyo ги здружи силите со едно од највлијателните имиња во игрите – но тоа не е нешто што ќе оди добро во пошироката заедница.

Во изјавата, извршниот директор на Double Jump Tokyo, Хиронобу Уено, рече:

Здружувањето на силите со Ubisoft означува значајна пресвртница за двоен скок.tokyo. Возбудени сме што го истражуваме потенцијалот на веб3 и дигиталната сопственост во игрите заедно со Ubisoft. Партнерството со познатиот глобален индустриски лидер како Ubisoft ни дава моќ да продолжиме со нашата непоколеблива стремеж да испорачаме исклучителни игри до заедниците и истовремено да го забрзаме усвојувањето на технологијата за играње web3 ширум светот.

Ubisoft ја откри Champions Tactics минатата година, но тој беше релативно тивок за проектот до сега. На крајот на 2023 година, фирмата објави 9.999 „Warlords“ NFT на блокчејнот на Ethereum, што ги прави слободни за ковање и давајќи им функција да бидат „билети“ за претстојното објавување на ликови кои може да се играат: Шампионите.

Преку моќта на блокчејнот Double Jump.Tokyo’s Oasys Layer 2 HOME Verse, играчите ќе можат да направат три шампиони без никаква наплата, со понудата во живо од 18 јули. Ќе им требаат три шампиони во тимот за да се натпреваруваат со други играчи , и секој Шампион што ќе го коваат ќе има уникатен изглед и опсег на способности.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!