The Callisto Protocol нема да е дел од универзумот на PUBG

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Уште од откривањето на играта во 2020 година, sci-fi хоророт на креаторот на Dead Space, Glen Schofield, The Callisto Protocol, создаде слики од Dead Space, па беше малку изненадување кога, поради различните студиски врски, беше објавено дека играта ќе биде поставена во PUBG универзумот. Тоа, сепак, повеќе не е така, бидејќи Schofield сега вели дека тоа е негова „сопствена приказна и свет“.

The Callisto Protocol е хорор игра во трето лице, сместена во 2320 година, а нејзиното дејство се одвива во границите на затворската колонија Black Iron на месечината на Јупитер, Callisto. Иако таа поставеност можеби нема веднаш да го извика PUBG, врската дојде од фактот што развивачот Striking Distance беше експлицитно воспоставен од издавачот на PUBG: Battlegrounds, Krafton, за да создаде игри водени од наративност кои ќе го прошират универзумот воведен во хитот на Battle Royale.

Како што објасни Schofield во неодамнешнено интервју за GameInformer за The Callisto Protocol, „Кога влеговме, [Krafton] имаше тим за учење и тие ја пишуваа оваа голема приказна, како: „Каде започнува PUBG? Каде се вклопува?“ “. Доколку тие планови продолжија, хорор играта ќе седеше „прилично далеку“ по должината на временската линија, но некаде во текот на развојот идејата беше отфрлена.

Во објава на Twitter, Schofield откри дека иако The Callisto Protocol „првично беше дел од временската рамка на PUBG, [тој] прерасна во свој свет“. Проширувајќи го тоа во разговорот со GameInformer, тој додаде: „Идејата да бидеме во универзумот на почетокот звучи навистина добро, а потоа кога почнувате да ја смислувате вашата приказна, сфативме: „Леле, ова е малку таму“. “

“PUBG is awesome, and we will still have little surprises for fans,” Schofield continued in his tweet, “but TCP is its own world, story and universe.”

The Callisto Protocol, кој сега не е поврзана со PUBG, се очекува да биде лансиран на PlayStation 5, Xbox Series X/S и PC подоцна оваа година.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.