Civilization 7 е Официјално во Изработка

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Двелоперите кои се фокусирани на стратегии, Firaxis, потврдија дека работат на ново издание во својата долгогодишен серијал – Civilization, а најавата пристигнува заедно со веста дека познатиот и легендарниот дизајнер на XCOM и Midnight Suns на Marvel, Jake Solomon, го напушта студиото по цели 23 години.

Најавата доаѓа откако Firaxis ја промовира Heather Hazen, претходно нејзин главен оперативен директор, на позицијата шеф на студио. Хејзен доаѓа на местото на Steve Martin, кој беше претседател на Firaxis и раководител на студиото речиси 17 години.

Во изјавата што ја придружуваше веста, Hazen кажа: „Возбуден сум што ја имам оваа можност да го продолжам раскажуваното наследство на студиото, почнувајќи со најавата дека Firaxis е во развој на следната итерација на легендарната Civilization“. Деталите за проектот се мали, но развивачот потврди дека Ед Бич, кој го води дизајнот на Civilization 6 од 2016 година, ќе служи како креативен директор на новата игра.

Низата објави на Firaxis, исто така, ја вклучува и веста дека Џејк Соломон, креативен директор и дизајнер на одличните Marvel’ Midnight Suns и франшизата XCOM, го напушта студиото по повеќе од две децении за да „се впушти во ново поглавје“.

“I’m a big dreamer, and I fulfilled two lifelong dreams in making XCOM…and Marvel’s Midnight Suns. I’m the luckiest kid who ever lived. X-COM was my favourite game growing up; it’s why I’m a game developer. Marvel comics made me a dreamer, and those characters feel like my extended family.

I’m grateful to Sid first and foremost for teaching me. If I’m ever half as good as him I’ll be twice as good as I am now. I’m grateful to my Firaxis teammates, past and present, for for making dreams into reality. Genuine love and gratitude. We did some real good stuff together. I’m grateful to 2K for always believing in the dreams, and always supporting us with the resources needed to bring them to life. And I’m so thankful to everyone who enjoyed XCOM and Marvel’s Midnight Suns. I’ve never taken this job for granted. Thank you for letting me do this job.

I loved designing tactical turn-based games, but it’s time for other, smarter people to push that space forward. My brain is on fire with a new dream. Time to go chase it.”

Solomon на Twitter

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.