Групацијата Magic Media го купија Македонското студио Interactive Creation

Официјално денес е склучен договор помеѓу Групацијата Magic Media за аквизација на Македонското студио Interactive Creation. Со седиште во Скопје, Македонија, Interactive Creation е лидер во индустријата за забава, особено во областите на 3D, анимација и VFX. Студиото произведува неверојатна содржина во индустријата за игри и работеле на значајни проекти како што се Fall Guys, Weird West и Shadow Warrior.

Оваа најнова аквизиција го зголемува каталогот на други брендови во групацијата на Magic Media, вклучувајќи ги Starloop Studios, Ringtail Studios, Igloo Creative House и Igloo Gaming, кои доаѓаат како дел во Magic Media VFX & Cinematics и Magic Media Mobile Studio

Ко-основачот и извршниот директор на Interactive Creation го изјави следново:

Честа е голема да се приклучиме на групацијата Magic Media, и тоа е доказ за тешката работа и посветеност од целиот тим на Interactive Creation. Ова е одлична пресвртница и мајлстон за компанијата, и ние очекуваме огромни работи во Magic Media

Иван Даутовски, ко-основач и извршен директор на Interactive Creation

Александар Ѓокиќ, шеф на продукција во Magic Media надополна со:

Му посакуваме добредојде на целиот тим од Interactive Creation и сме возбудени за иднината што претстои. Во Magic Media, со нетрпение очекуваме да работиме со нив и да им донесеме уште поголема вредност на нашите клиенти со нашиот проширен опсег на вештини и експертиза

Aleksander Djokic, Head of Production во Magic Media

За Magic Media

Magic Media е меѓународна технолошка групација која станува светски водечки снабдувач на услуги за игри, технологија и разни делови од забавната индустрија. Тие се дом на експанзивна група на водечки експерти во индустријата низ областите, вклучувајќи VFX, уметност, Дизајн на Трејлери и анимација. Тие имаат различни тимови, броејќи над 1000 вработени, во 15 земји на четири континенти. Некои проекти на кои што имаат работено вклучуваат Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, Blankos Block Party и Remnant 2, меѓу другите. Дознајте повеќе за Magic Media: Video Games & Entertainment Studio | Magic Media

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата