Sonic X Shadow Generations пристигнува во октомври

Датумот на објавување на Sonic X Shadow Generations е одреден за овој октомври, според новото протекување. Според новиот извештај на Dealabs, SEGA го одреди 25 октомври 2024 година како датум на објавување на Sonic X Shadow Generations. Девелоперите, наводно, веќе почнале да ја подготвуваат страницата на играта за Nintendo eShop и Epic Games Store, а најавата се очекува во следните 10 дена. Ова е причината зошто се шпекулира дека најавата за датумот на објавување би можела да пристигне вечерва на Summer Game Fest 2024 година.

Според гласините, SEGA навидум ќе одреди 49,99 долари за физичкото издание на Sonic X Shadow Generations.

Пред Billbil-kun, друг реномиран протекувач исто така зборуваше за датумот на објавување на играта. Мидори преку објава на X (поранешен Твитер) на 2 јуни изјави дека СЕГА е „во процес на поднесување на Nintendo Switch верзијата на Sonic X Shadows Generation. Мидори додаде дека СЕГА веќе завршила со работа на објавите за објавување датум на објавување на социјалните медиуми и веб ажурирањата за веб-страницата на СЕГА и веб-страниците на Sonic.

Извештајот на My Nintendo News, исто така, обезбеди протечени слики од играта и слики од кутија за Xbox Series X/S, PlayStation 5 и Nintendo Switch. Згора на тоа, протекувањето не информира и за бонусите за преднарачка за Sonic X Shadow Generations, вклучително и Џералд Роботник Журнал, во кој е опишано создавањето на Shadow и Sonic Adventure Legacy Skin.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!