PC PlayStation

God of War Ragnarök наскоро ќе биде најавена за PC

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC. Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно

Прочитај повеќе
PC PlayStation

Трофеите од PlayStation доаѓаат на PC со Ghost of Tsushima

По долгогодишни барања од фановите, PlayStation објави дека конечно ќе ги донесе трофеите на ПЦ. Бидејќи PlayStation продолжи да ја продлабочува својата поддршка за платформата за PC со нови изданија на игри, фановите почнаа да сакаат да видат дополнителни елементи и функции што се гледаат на PS5 и PS4. Сега, веројатно најголемата таква карактеристика, Трофеи,

Прочитај повеќе
PC

Frostpunk 2 пристигнува на 25ти Јули

За време на денешното прикажување на Xbox Partner Preview, Frostpunk 2 обезбеди датум на издавање за 25 јули 2024 година. Ќе биде достапна на PC, PlayStation 5 и Xbox Series X|S. Досега, девелоперите од 11Bit Studios само откри дека Frostpunk 2 доаѓа во првата половина на 2024 година. За среќа, играта остана на вистинскиот пат

Прочитај повеќе
PC PlayStation

Ghost of Tsushima доаѓа на PC на 16ти мај

Официјално го добивме датумот на објавување на портор за PC на Ghost of Tsushima Director’s Cut, и тој е 16 мај 2024 година. Датумот на објавување доаѓа речиси четири години откако играта првпат беше лансирана на PlayStation 4. Ghost of Tsushima Director’s Cut ќе ја вклучи основната игра, проширувањето на островот Iki и онлајн режимот

Прочитај повеќе
PC

Ghostwire: Tokyo е новата бесплатна игра на Epic Games Store за Божиќните Празници

Најновата бесплатна игра на Epic Games Store е речиси сигурно најголемиот наслов што корисниците го добиле досега за да се совпадне со празниците. До овој момент, Epic веќе подели неколку фантастични игри на EGS како дел од својата годишна празнична промоција. Некои од овие наслови вклучуваат DNF Duel, Fallout 3 и Destiny 2: Legacy Collection.

Прочитај повеќе
PC Игрици

The Finals се закити со 10 милиони играчи за Две Недели

Во монументално откритие, студиото Embark потврди дека за само две недели, играта The Finals се пофали со неверојатни 10 милиони играчи. Тоа е огромен број што е способен да им парира на франшизата Call of Duty, и тоа е доказ за моќта на пробувањето на овој шутер што може бесплатно да се игра. Започна со

Прочитај повеќе
PC

Новиот шампион во League of Legends – Hwei 

Новиот шампион во League of Legends, Hwei the Visionary, е следниот што ќе влезе во ворбата во фамозната MOBA на Riot Games и изгледа како еден од најкомплексните и најразновидни ликови досега. Со арсенал од десет уникатни магии на располагање, овој замислен уметник сече неверојатно згодна фигура и ветува дека ќе го има точниот одговор

Прочитај повеќе
PC

Gabe Newell со изјава зошто одложувањата на игри е добро: ‘Доцнењето поминува, Грешките остануваат засекогаш.’

Во неодамнешниот документарец поставен за да прослави 25 годишни од Half-Life, Гејб Њуел – претседателот на Valve – ја зазеде централната сцена за да зборува за своето наследство. Тој го насочи својот ум назад кон крајот на деведесеттите и долго зборуваше за развојот на Half-Life, нагласувајќи дека играта беше значително одложена и покрај тоа што

Прочитај повеќе
PC

Играта со Словенските Демони ‘The Thaumaturge’ е одложена за 2024 година

Еве едно одложување за објавувањето на играта за кое можеби не сте знаеле дека доаѓа. Издавачот 11 Bit Studios (најдоброто Инди студио во светот) објави дека нема да ја лансира новата игра наречена The Thaumaturge во дванаесеттиот месец. Издавањето на играта сега е одложено за 20.2.2024 година, а ова сега важи само за верзијата за

Прочитај повеќе
PC

Авантуристичката SF игра ‘The Invincible’ направила премала продажба

The Invincible беше премногу ветувачка игра која што требаше да биде нешто големо иако се работи за нешто од помало студио. Зад неа стоеше интригантна приказна базирана на роман на познатиот полски автор Станислав Лем. Таа изгледаше прекрасно и стилски и технички. Реакциите на играчите на демото пред објавувањето беа позитивни. Сепак, од финансискиот извештај

Прочитај повеќе