S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl пристигнува во септември

Помина долго време, но девелоперите од GSC Game World конечно го објавија официјалниот датум на издавање на S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl. Во 2022 година, S.T.A.L.K.E.R. 2 првично беше планирано да излезе играта пред војната во Украина, но сепак плановите се променија, драстично. Оттогаш, девелоперите се вратен на работа на S.T.A.L.K.E.R. 2 во различен регион, а сега влегува во последниот дел за конечно да ја извадат играта.

Објавено во нова порака и трејлер денес, GSC Game World откри дека S.T.A.L.K.E.R. 2 сега ќе пристигне подоцна оваа година на 5ти септември 2024 година, за Xbox Series X/S и PC. Првично, студиото сакаше да ја издаде „Heart of Chornobyl“ во првиот квартал од 2024 година. Меѓутоа, откако многу фанови ја играа играта минатата година на Gamescom, стана очигледно дека треба да се направи повеќе работа. Како резултат на тоа, S.T.A.L.K.E.R. 2 добива последно одложување за да се осигура дека шутерот е толку полиран пред да дојде во рацете на играчите.

Официјална изјава од GSC Game World

Во текот на процесот на развој, искрено предизвикувачки, сфативме дека времето е главната суштина на тимот. Гледајќи го обемот на полирање и разбирањето дека не можеме премногу да го притискаме вашето трпение, бевме апсолутно посветени на објавувањето на играта во Q1 2024, и работевме дополнително напорно за да го исполниме прозорецот за издавање. Тоа, сепак, не го менува фактот дека на почетокот на оваа година сè уште бевме сведоци на одредени технички несовршености кои го држат S.T.A.L.K.E.R. 2 под очекуваните стандарди за конечното искуство што нашите фанови го чекаат. Иако постои апсолутно нема начин да направиме уште едно одложување да звучи помалку слабо, решивме да бидеме јасни за нашите причини да ја одложиме играта заради уште еден бран на полирање.

Знаеме дека вие го чекате овој момент, како и ние. Но, подготовката треба да се направи за патувањето во Зоната да помине непречено и според планираното. Ви благодариме за вашето трпение и континуирана поддршка и бидете подготвени да видите многу информации за играта понатаму оваа година.

Иако е разочарувачки да се види дека S.T.A.L.K.E.R. 2 доби уште едно одложување, многу попозитивна вест е сега да се види дека играта има официјален датум за лансирање. Во 2022 година, немаше да изненади многумина да слушнат дека играта е целосно откажана по инвазијата на Украина и нејзиниот последователен резултат. За S.T.A.L.K.E.R. 2 што сега ќе биде објавена во 2024 година е големо достигнување за GSC Game World и треба да се покаже како голема победа за Xbox бидејќи насловот е ексклузивна конзола за платформата.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)