Assassin’s Creed Mirage може да се игра на iPhone и iPad

Ubisoft ги потсети корисниците дека Assassin’s Creed Mirage, најновата игра од серијалот, сега е достапна на iPhone и iPad – но ќе ви требаат најсовремени модели за да можете да ја стартувате. Уште повеќе, корисниците можат да пристапат до прологот на играта бесплатно, обезбедувајќи ја целосната игра за значителен попуст – 50% е попуст до 20 јуни.

Кои уреди ти се потребни?

Бидејќи Assassin’s Creed Mirage е игра која што бара повеќе, ќе ви треба мобилен уред од највисоко ниво за да можете да ја стартувате. Во моментов, може да се игра само на:

  • iPhone 15 Pro
  • iPhone 15 Pro Max
  • iPad Air (M1 или подобро)
  • iPad Pro (M1 или подобро)

Ако користите iPhone или iPad постари од тоа, тогаш немате среќа…

Поминаа неколку месеци откако беше откриено дека AAA игрите ќе се пробијат до најновите мобилни уреди на Apple. Resident Evil Village, Resident Evil 4 Remake и Death Stranding: Director’s Cut веќе се појавија, но AC Mirage е најновиот наслов што се појави на телефоните ширум светот.

Следниот голем наслов што доаѓа на iPhone и iPad е Sniper Elite 4, благодарение на Rebellion. Тоа е релативно неочекуван наслов што треба да се пренесе, но сепак е добредојден. Моментално живееме низ тренд кој гледа повеќе амбициозни наслови на мобилни уреди, но благодарение на услугите за Cloud Streaming, AAA игрите среќно го доминираат пазарот.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!