Новости

Извршниот директор на Embracer Group изјави дека студиото Free Radical наскоро целосно ќе биде затворено по вторпат

Поминаа само две години откако Free Radical повторно се појавија во јавноста откако беа затворени од Crytek во 2014 година, и имаше соништа

Прочитај повеќе
Новости

Beyond Good & Evil добива 20th Anniversary верзија, но Вториот Дел никаде го нема

Оваа година се одбележуваат 20 години од Beyond Good & Evil, и се чини дека Ubisoft ќе ја прослави оваа пригода со специјално

Прочитај повеќе
Игрици

После шест одложувања играта Skull and Bones пристигнува во февруари 2024

Благодарение на медиумот Insider Gaming дознаваме дека по шест одложувања, играта Skull and Bones конечно добива датум на објавување, и тоа ќе биде

Прочитај повеќе
Новости

Sony станува бизнис партнер со гигантот NCSOFT

Во неодамна објавеното соопштение за медиумите, беше откриено дека Sony Interactive Entertainment и NCSOFT ги здружија силите во „стратешко глобално деловно партнерство“. Колаборативниот

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Конечно ги добивме првите детали за Fallout серијата од Amazon Prime

Следниот април, долгоочекуваното ТВ шоу Fallout ќе дебитира на платформата Prime Video на Amazon. Ова е многу очекуван проект и во текот на

Прочитај повеќе
Новости

Скоро сите од CD Projekt Red моментално работат на The Witcher 4

CD Projekt Red потврдија дека нешто повеќе од половина од компанијата се преселиле да работат на The Witcher 4, во моментов позната само

Прочитај повеќе
Колумна

Electronic Arts патентираа технологија за да им дозволи на гејмерите да можат да даваат глас на карактерите во игра

Electronic Arts патентираше технологија која може да им овозможи на гејмерите да ги изразат своите ликови во играта, со тоа што ќе го

Прочитај повеќе
Колумна

Серијата Tomb Raider на Amazon го додава писателот на WandaVision во својот тим

Писателката Меган Мекдонел, која работеше на проектите на Марвел, WandaVision и The Marvels, се приклучи на тимот кој работи на ТВ серијата Tomb

Прочитај повеќе
Игрици

Девелоперите на Silent Hill 2 Remake бараат фановите да се стрпеливи

Bloober Team направи едно убаво ажурирање за производството на римејкот на Silent Hill 2. Инвеститорот рече дека сè оди според планот и дека

Прочитај повеќе
Колумна

Издавачите на Marvel Snap – Nuverse се повлекуваат од Гејминг Индустријата

Издавачот на популарната Marvel Snap, Nuverse, филијала на матичната компанија на TikTok, ByteDance, се повлекуваат од видео игрите по реструктуирањето кое е планирано

Прочитај повеќе