Колумна

Групацијата Embracer имаат отпуштено 4500 работници и прекинато 80 проекти во една година

Од првите недели на 2023 година, гејминг иднустијрата е погодена од турбуленции што сè уште се брануваат низ глобалниот пазар денес. Десетици илјади

Прочитај повеќе
Новости

Arrowhead Game Studios сакаат да бидат следните FromSoftware

Со успехот на Helldivers 2, Arrowhead Games Studios имаат некои големи нови аспирации. Во новото интервју со поранешниот извршен директор на GamesIndustry.biz, сега

Прочитај повеќе
PlayStation

PlayStation работат на нова платформа за Бесплатни Мобилни Игри

Според новиот оглас за работни места, PlayStation развиваат нова платформа за бесплатни игри за мобилни телефони. Прво забележан од Tweaktown, списокот е наменет

Прочитај повеќе
Новости

Пристигна првиот тизер за Call of Duty Black Ops 6

Само што се појави нова веб-страница која наводно е првата тизер содржина за Black Ops 6 – доколку така би се викала следната

Прочитај повеќе
Игрици

Новиот трејлер за Elden Ring Shadow of the Erdtree

Студиото FromSoftware го објави трејлерот за приказната за Elden Ring: Shadow of the Erdtree пред објавувањето на експанзијата на 21 јуни за сите

Прочитај повеќе
PC PlayStation

God of War Ragnarök наскоро ќе биде најавена за PC

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC. Извештајот проценува дека

Прочитај повеќе
Новости

Electronic Arts повторно имаат идеја за реклами во игри

Извршниот директор на Електроник Артс, Ендрју Вилсон, неодамна откри дека компанијата гледа на имплементација на динамични реклами во AAA игрите. Ова не е

Прочитај повеќе
Xbox

Мајкрософт ќе лансираат XBOX мобилна продавница

Неодамна беше откриено дека Microsoft планира да ја лансира долгоочекуваната продавница за мобилни игри во јули оваа година. Оваа вест беше изјавена од

Прочитај повеќе
Технологија

ROG Ally X – Новиот гејминг уред на ASUS

АСУС преку медиумот The Verge го претстави нивниот нов уред, односно следната генерација на рачната конзола – ROG Ally X. Следниот рачен компјутер

Прочитај повеќе
Xbox

Мајкрософт и XBOX затворија четири студија за игри

Медиумот Bloomberg само што изјави дека Microsoft и Xboxзатворија четири студија за игри! Изјава доаѓа од новинарот Џејсон Шрајер. Оние четири студија што

Прочитај повеќе