Креаторите на Demon’s Souls – Bluepoint Games сè уште работат на оригинален наслов за PlayStation

Bluepoint Games сè уште „работат на оригинален наслов“ за својата матична компанија SonyPlayStation. Креаторите на римејкот на Demon’s Souls беа купени од Sony уште во 2021 година. Во годините потоа, инвеститорот остана тивок на своите планови. Меѓутоа, на прашањето дали студиото сè уште работи на оригинална содржина за време на размената на платформата за социјалните медиуми, шефот за технологија на Bluepoint, Питер Далтон, одговори: „Ништо не се промени од нашата изјава дека работиме на оригинален наслов“.

Bluepoint Games е познат по своите римејкови и римастери. Заедно со Demon’s Souls – кој беше објавен во 2020 година како наслов за лансирање на PlayStation 5 – студиото стоеше и зад насловите како што се колекцијата на Нејтан Дрејк на Uncharted, Gravity Rush Remastered и римејкот на Shadow of the Colossus.

Потврдата од Далтон дека Bluepoint сè уште работи на својот оригинален наслов произлезе од претходна објава на храната на развивачот. Овде, Далтон ги сподели своите размислувања за коментарите на шефот на FromSoftware Хидетака Мијазаки во врска со отпуштањата.

Претходно оваа недела, Мијазаки, кој моментално се подготвува за Elden Ring DLC ​​Shadow of the Erdtree, рече дека масовните отпуштања нема да се случат во неговото студио „се додека оваа компанија е моја одговорност“. Далтон го нарече овој став „многу респектабилен“.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!