Колумна

Официјално Elden Ring: Shadow of the Erdtree пристигнува на 21ви Јуни

Експанзијата на Elden Ring: Shadow of the Erdtree конечно има датум на објавување: 21-ви јуни. Легендата на FromSoft, Хидетака Мијазаки, изјави ексклузивно за медиумот Eurogamer дека ова е најголемата експанзија на која компанијата некогаш работела. Најавата доаѓа со нов трејлер кој можете да го погледнете подолу. ELDEN RING Shadow of the Erdtree | Official Gameplay

Прочитај повеќе
Колумна

Групацијата Magic Media го купија Македонското студио Interactive Creation

Официјално денес е склучен договор помеѓу Групацијата Magic Media за аквизација на Македонското студио Interactive Creation. Со седиште во Скопје, Македонија, Interactive Creation е лидер во индустријата за забава, особено во областите на 3D, анимација и VFX. Студиото произведува неверојатна содржина во индустријата за игри и работеле на значајни проекти како што се Fall Guys,

Прочитај повеќе
Колумна

Activision добија тужба од $680 милиони од OpTic Gaming поради Монопол над Call of Duty сцената

Штотуку беше објавено дека Activision добиле тужба од високи членови на OpTic Gaming за нивниот наводен монопол над еспортската сцена на Call of Duty. Во написот што се појави во Bloomberg Law, беше наведено дека тужбата, која беше поднесена вчера, доаѓа по долгогодишни интензивни ограничувања, изнудувачки трошоци и поттикнување на антиконкурентен екосистем. Тужбата е поднесена

Прочитај повеќе
Колумна

Студиото Bandai Namco откажаа 5 игри кои биле во развој

Bandai Namco откажа пет игри кои беа во развој, откако направија големи промени во структурата за развој во нивното студио. Откритието дојде за време на делот за прашања и одговори од неодамнешниот повик за заработка на компанијата. Во одговорот на прашање кое што беше наменето за како стои Bandai Namco со својата фискална година, беше

Прочитај повеќе
Колумна

Гејмерите во Америка потрошиле $57 милијарди во 2023

Во неодамнешниот заеднички извештај објавен од Здружението за софтвер за забава во Америка, беше откриено дека потрошувачката на гејмерите за видео игри во САД до 2023 година изнесувала огромни 57,2 милијарди долари. Тоа означи пораст од година во година од речиси 1 милијарда долари. Во однос на дефектот. Гејмерите инвестирале 48 милијарди долари на видео

Прочитај повеќе
Колумна

Disney купија акции во вредност од $1.5 Милијарди во Epic Games за правење Универзум во Fortnite

Disney и Epic Games се здружуваат со тоа што гигантот кој го доминира светот веќе еден век купи акции во вредност од $1.5 Милијарди, со главна причина – Правење на Нов и Голем универзум во Fortnite. Покрај инвестицијата, и Disney и Epic Games објавија дека двете компании ќе „соработуваат на целосно нов универзум на игри

Прочитај повеќе
Колумна

Компанијата Focus Entertainment ќе има промена на името

Focus Entertainment, издавачот зад игрите како што се A Plague Tale: Requiem и Warhammer 40.000: Space Marine 2, објави дека повторно ќе го менуваат името на компанијата. Од 1 април 2024 година, Focus Entertainment ќе биде ребрендиран како PulluP Entertainment. Преименувањето доаѓа заедно со назначувањето на Џефрој Сардин за нов заменик главен извршен директор на

Прочитај повеќе
Колумна

Основачите на Rocksteady отворија ново AAA студио во Лондон

Сè уште не е официјално објавено, но ко-основачите на Rocksteady (креатори на серијалот Batman Arkham, Suicide Squad) – Сефтон Хил и Џејми Вокер – наводно формирале целосно ново, ААА студио во Лондон. Според името Hundred Star Games, компанијата е опишана како „старт-ап за видео игри со седиште во Источен Лондон“ со „мал тим од само

Прочитај повеќе
Колумна PlayStation Xbox Nintendo

Извршниот директор на Мајкрософт сака да биде “Добар Издавач” за Sony и Nintendo

Во неодамнешното интервју за медиумот Bloomberg, Сатја Надела, извршниот директор на Мајкрософт, зборуваше за состојбата на гејминг индустријата по неодамнешното затворање на аквизицијата на Activision Blizzard. За време на таа исцрпена сага, беа дадени ветувања за носење на игрите на Activision Blizzard на други платформи во годините што доаѓаат – а тоа вклучува објавување на

Прочитај повеќе