Поп-култура

Започна продукцијата за Halo Сезона 2

Втората сезона на Halo официјално започна со спремање и снимање во Исланд, објави денеска Paramount+. Компанијата претходно објави дека веќе е нарачана втора сезона пред првата да биде премиерно прикажана на почетокот на оваа година на услугата за стриминг. Покрај Исланд, втората сезона на Halo се очекува да се снима и во Будимпешта, Унгарија подоцна […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

David Harbour од Stranger Things ја доби една од главните улоги во филмската адаптација на Gran Turismo

Филмот Gran Turismo на Sony продолжува да напредува, а ѕвездата од Stranger Things David Harbour сега се приклучи на актерската екипа со една од главните улоги. Адаптацијата на Sony на Gran Turismo беше најавена претходно оваа година, а потврдата за датумот на прикажување на филмот треба да е 11 август 2023 година следеше не многу […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Hogwarts Legacy Collector’s Edition

По објавата на трејлерот на Gamescom 2022 оваа недела, WB Games и развивачот Avalanche Software отворија пред-нарачки за мошне очекуваниот отворен Wizarding World RPG Hogwarts Legacy во стандардни, Deluxe и Collector’s Edition вкусови. Играта треба да пристигне на 10 февруари 2023 година за PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X, Xbox One и PC. Во […]

Прочитај повеќе
PlayStation Поп-култура

Креаторот на The Umbrella Academy ќе биде одговорен за Netflix адаптацијата на Horizon Zero Dawn

Steve Blackman, креаторот на The Umbrella Academy на Нетфликс, ќе биде одговорен за адаптација на Horizon Zero Dawn во адаптацијата на играта на ТВ сериите на Нетфликс, објави Нетфликс оваа недела. Најавата дојде во форма на интервју помеѓу Нетфликс и Блекмен, каде што креаторот зборуваше за следната, воедно и последна сезона на The Umbrella Academy, […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Режисерот на Hunger Games ќе биде одговорен за Netflix адаптацијата на BioShock

Филмската адаптација на BioShock од Netflix, наводно, добила режисер и писател, и двајцата работеле на различни големи буџетски франшизи, како што се Hunger Games и LOGAN на Marvel. Филмот на BioShock е еден од најдобрите холивудски бели китови за игри со оглед на месната природа на неговата приказна, богатиот амбиент на Rapture и многу повеќе. […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Days Gone добива Филмска Адаптација

Days Gone добива филмска адаптација, на големо изненадување на гејмерите насекаде. Days Gone беше ексклузива за PlayStation 4 од 2019 година, која подоцна дојде и на PC. Доби мешани критики од критичарите, но продаде над 9 милиони копии што обезбеди голем број гејмери ​​да го играат. За жал, многу од тие луѓе беа прилично вознемирени […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Xbox

Има голема шанса Microsoft да го купи Netflix

Еден аналитичар верува дека Netflix би можел да се обиде да се зближи со Microsoft за идното стекнување. Нетфликс се соочува со финансиски проблеми, или барем онолку проблеми колку што може да има голема корпорација во релативна смисла, во последните неколку месеци откако компанијата објави дека изгубила претплатници за прв пат од 2011 година. Нетфликс […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Grounded играта на XBOX наскоро ќе биде адаптирана во Анимирана Серија

Grounded, видео играта од Xbox и развивачот Obsidian Entertainment, официјално добива адаптација на анимирана серија. Според најавата, Brent Friedman (Star Wars: Clone Wars, Star Trek: Enterprise) е прикачен за да ја адаптира приказната на играта додека Brien Goodrich (Halo) ќе биде режисер. Дополнително, Bardel Entertainment (The Dragon Prince) е подготвен да го анимира целиот проект. […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Morbius на Game Boy Color

It’s Game Boy Morbin’ Time! Во новото видео, YouTube-рот Wulff Den го стави Morbius на Game Boy Color „поради некоја причина“, со долг и досаден процес кој сепак можеби беше попријатен од реалното гледање на “најдобриот филм” Morbius. Ако ова ви звучи познато, можеби се сеќавате кога истиот YouTube-р го стави Tenet на Nolan на […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Писателот на Star Wars: X-Wing книгите пишува нова Dark Souls новела

И покрај сето она што Elden Ring сега е најголемиот продавач на FromSoftware, серијалот Dark Souls сè уште е онаа што ги стави на мапата за игри и дефинитивно има милиони обожаватели. Па, еве еден за оние на кои навистина им се допаднаа стриповите на Dark Souls, или кои генерално се познавачи на романи за […]

Прочитај повеќе