Игрици

Креаторот на Bayonetta, Hideki Kamiya изјави дека неговата следна игра ќе биде Ремек Дело

Откако се раздели со студиото, кое што го основа во 2007 година, поранешниот потпретседател на Platinum Games, Hideki Kamiya, зборуваше за она што го прави во последно време и што планира за неговиот следен проект за игра. Kamiya откри дека од неговото заминување во септември, тој поминал некое време релаксирајќи се бидејќи немал планови за

Прочитај повеќе
Игрици

Light No Fire е најочекуваната игра најавена на The Game Awards

За време на The Game Awards на 7 декември, Sean Murray од Hello Games излезе на сцената за да ја открие Light No Fire, сосема нов, амбициозен наслов од развивачот што ја објави No Man’s Sky уште во 2016 година. Беше нагласено дека овој наслов ќе ги помести границите на игрите како никогаш досега, воведувајќи

Прочитај повеќе
Игрици

Prime Gaming на Riot Games завршува во 2024

Riot Games официјално објави во нов твит дека нивните Prime Gaming промоции ќе завршат во март 2024 година за сите нивни игри. Соопштението не потврдува точен датум на завршување. Исто така, не објаснува точно зошто обновувањето се распадна на почетокот. Сепак, играчите сè уште можат да дропови до крајниот датум и да ја задржат таа

Прочитај повеќе
Игрици

Netflix имаат 90 игри во Развој

Netflix се сериозни во врска со нивните игрите кои што сакаат да ги направат и издадат. За да го покажат тоа, компанијата објави ажурирање за тоа што е следно за Netflix Games. Netflix изјавија дека издале 40 игри во 2023 година, вклучувајќи ја неодамна достапната Grand Theft Auto Trilogy. Компанијата, исто така, дебитираше со своите

Прочитај повеќе
Игрици

Netflix работат на Squid Game Игра

Netflix објави дека работи на видео игра поврзана со мегапопуларната ТВ серија Squid Game. Откако првпат се појави на сцената во 2021 година, Squid Game стана културен феномен. Всушност, толку многу што Netflix веднаш даде зелено светло да се прави втора сезона, а подоцна објави реалити шоу насловено Squid Game: The Challenge минатиот месец. Сега,

Прочитај повеќе
Игрици

Сите случувања на социјалната мрежа од трејлерот на GTA 6 се вистински

Додека фановите продолжуваат да го анализираат трејлерот за Grand Theft Auto 6, стана јасно дека вклучува повеќекратни референци за настани и луѓе од реалниот живот. ГТА 6 се упатува кон државата Леонида, верзијата на Rockstar на државата Флорида и неонските улици на Vice City, како Rockstar го презема Мајами. Глобалниот поглед на културата на Флорида

Прочитај повеќе
Игрици

Minecraft Legends добива големо бесплатно Ажурирање

Xbox Game Studios и Mojang објавија дека Minecraft Legends добива бесплатно големо ажурирање на сите платформи. Ажурирањето, кое се прогласува како „најголемото ажурирање“ на играта, содржи вештерки, жаби, клангер и многу повеќе. Вештерките се нови „мистериозни, но желни сојузници“ кои ќе им помогнат на играчите со лансирање отровни напивки кон непријателите. Покрај вештерката, можете да

Прочитај повеќе
Игрици

SEGA се разочарани од продажбата на Sonic Superstars

Од самиот почеток, се знаеше дека Sonic Superstars ќе имаше многу тешка продажба и дека нема да ги исполни барањата на SEGA. Објавена на 17 октомври, играта се појави на пазарот само три дена пред Super Mario Bros. Wonder на Nintendo. И сега, за време на последниот повик за заработка, потврдено е дека Sonic Superstars

Прочитај повеќе
Игрици

Следната година во Cult of the Lamb се додаваат опции за Секс меѓу карактерите

Популарната инди игра Cult of the Lamb треба да додаде секс во играта следната година. Да, добро прочитавте. Официјалниот профил на Твитер денес објави дека ќе се „додаде секс во играта“ доколку достигнат 300.000 следбеници до крајот на годината. За два часа профилот ја надмина таа цел, а профилот тоа го објави за навидум да

Прочитај повеќе
Игрици

После шест одложувања играта Skull and Bones пристигнува во февруари 2024

Благодарение на медиумот Insider Gaming дознаваме дека по шест одложувања, играта Skull and Bones конечно добива датум на објавување, и тоа ќе биде на 16 февруари 2024 година. Информациите следуваат по официјалното соопштение од Ubisoft во октомври дека играта има период за издавање за во Q4 FY23-24. Минатата недела, Darryl Long, кој ќе се пресели

Прочитај повеќе