Новости

Рангирање на најдобрите Far Cry игри

Неколку серии со шутери од прво лице ја имаа долговечноста на Far Cry, со наследство кое датира повеќе од 17 години и девет главни наслови објавени во тој период. Исто така, помина низ некои драстични промени и експерименти во тоа време, почнувајќи од мутантните непријатели кои ја водеа заплетот на оригиналната игра до враќањето во […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Сите ТВ серијали базирани на игри кои што се најавени до сега

Ако во последно време обрнувате внимание на вестите, најверојатно сте забележале дека се подготвуваат многу ТВ-емисии за видео игри. Всушност, понекогаш може да се чувствуваме како да не можеме да одиме повеќе од една или две недели без друга приказна или известување за некоја видео игра што се прикажува на Netflix или Amazon Prime. И […]

Прочитај повеќе
Новости

Најдобрите 8 Souls-Like игри кои што може да ги играте во 2022

Dark Souls е една од највлијателните видео игри на сите времиња, при што ремек-делото на From Software од 2011 година откри дека неговите елементи се користат во широк спектар на други акциони игри и игри со улоги. Оние кои користат многу од истите механики, наведени подолу, се колективно познати како слични на души: Unlockable checkpoints […]

Прочитај повеќе
Новости

Indie авантурата A Space for The Unbound доаѓа на PS5 и XBOX Series S/X на крајот од оваа година

PQube и Toge Productions, заедно со тимот за развој на Mojiken Studio, објавија трејлер за нивната претстојна наративна авантура A Space for the Unbound. Со трејлерот дојде потврда дека играта излегува оваа година и за конзолите PlayStation 5 и Xbox Series, откако првично беше најавена за PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One и PC. „Простор […]

Прочитај повеќе
Новости

Протече потенцијалниот датум на објавување на A Plague Tale: Requiem

Иако Focus Entertainment и Asobo Studio сè уште официјално не го открија датумот на објавување на A Plague Tale: Requiem, можно е тоа да го дознавме благодарение на новото протекување од Xbox Store. Имено, Xbox Store (намерно или случајно) ја ажурираше страницата за производи A Plague Tale: Requiema, додавајќи на истата дека играта треба да […]

Прочитај повеќе
Новости

Креаторот на Dragon Quest – Yuji Horii добие награда за Животно дело на GDC 2022

Дознавме дека креаторот на Dragon Quest Јуџи Хори ја доби наградата за животно дело на овогодинешното доделување на Game Developers Choice Awards во Сан Франциско синоќа. Конференцијата за развивачи на игри забележува дека наградата за животно достигнување ќе ја прослави кариерата и достигнувањата на развивач на игри кој „има неизбришливо влијание врз занаетот за развој […]

Прочитај повеќе
Новости

Rocket League ја прикажаа новата кола која доаѓа наскоро

Нови Lambos доаѓаат во Rocket League Следната недела, љубителите на Rocket League ќе можат да добијат големо ново дополнување на играта кога ќе биде објавен Lamborghini Countach LPI 800-4! Вистинската верзија на автомобилот најверојатно ќе биде надвор од ценовниот опсег за повеќето луѓе, но новиот Lambo би требало да биде многу попристапен во Rocket League. […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Draglia Lost, мобилната RPG Nintendo Switch игра ќе биде изгасена во јули со нејзиното завршување на приказната

Dragalia Lost е акционен RPG со повеќе играчи развиен исклучиво за мобилни уреди од Nintendo во соработка со развивачот на GranBlue Fantasy, CyGames. По повеќе од три години услуга, играта ќе се исклучи. Нинтендо ја објави оваа вест во блог пост денес. Во објавата се наведува дека исклучувањето ќе се случи некаде по завршувањето на […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Mario Party Superstars го доби своето прво големо ажурирање, дознавеме што е поправено

Mario Party Superstars е игра на Nintendo Switch уште во октомври. Играта доби едно ажурирање за еден ден, но оттогаш нема добиено ништо. Тоа е прилично нетипично овие денови, но новото ажурирање сега е во живо, со што играта ќе ја донесе верзијата 1.1.1. За жал, нема ништо премногу значајно во ова ажурирање, но вклучува […]

Прочитај повеќе
Новости

Escape Academy е новиот Escape Puzzl-ер кој што наскоро доаѓа на сите актуелни платформи

Издавачите iam8bit и Skybound Games заедно ги споиле силите со развојниот тим на Coin Crew Games подготвуваат нова игра која што ќе биде Escape Room и нејзиното име ќе биде “Escape Academy” Како што сугерира самиот наслов, овој пазл гејм ќе биде поставена во училиште каде што учениците се обидуваат да станат врвни експерти во […]

Прочитај повеќе