Ravenholm – Откажаниот Half-Life спиноф проект доби документарец

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Историјата на Half-Life е исполнета со доста откажани проекти кои никогаш нема да видат бел ден, но благодарение на Noclip, фановите сега можат да видат речиси цел час игра за откажаниот спиноф на Half-Life 2 на Arkane Studio, Ravenholm.

Се прикажува фасцинантен поглед на проект кој се чинеше прилично блиску до завршување, но кој од која било причина Valve на крајот го повлече и никогаш не излезе. Во видеото, Danny O’Dwyer од Noclip периодично се појавува за да понуди контекст за играта. Снимката од откажаната игра е добиена како дел од документарниот филм за Noclip од 2020 година за историјата на Arkane, и за кој Danny O’Dwyer вели дека сега е објавена во целост „како дел од мисијата на Noclip да ја документира и зачува историјата на видео игрите”.

Во Ravenholm, играчите ќе ја превземат улогата на Adrian Shepard од Half-Life: Opposing Force и ќе се здружат со Таткото Григори од Half-Life 2, додека се бореле низ напуштената психијатриска болница исполнета со зомбиња и различни други непријатели кои се научни експерименти на Григори. Проектот првично се работеше во студиото Junction Point под Warren Spector. Тој ран прототип на крајот ќе слета во рацете на Аркане и ќе стане проект што тимот го нарече Ravenholm,

Што се однесува до тоа зошто проектот никогаш официјално не беше објавен, Valve не даде официјална причина, но во документарниот филм на Noclip од 2020 година, персоналот на Arkane едноставно шпекулира дека се работи нешто што е поврзано со бизнис модели. Според Аркане, на играта најверојатно ќе и требала уште една цела година развој и уште многу трошоците поврзани со неа, што можеби ги натерале од Valve на крајот да одлучат дека проектот финансиски не вреди да се заврши.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.