Технологија

Bethesda ќе ви дозволи да заработувате од правење Модови – Но не смеете да користите AI за изработка

Bethesda Game Studios неодамна ја подели целосно заедницата и фановите на Skyrim на средина со (уште еднаш) воведување платени модови преку платформата „Creations“. Пред неколку години, Bethesda се обиде да ги крие модовите на Skyrim со тоа што мораше да се плати за нив, и со тоа многу паднаа – но сега, компанијата пробува повторно

Прочитај повеќе
Технологија

Twitch од 2024 година нема да постои во Кореја

Во најновата изјава напишана од Dan Clancy, извршниот директор на Twitch, за медиумите, беше откриено дека популарната платформа за стриминг ќе престане да работи во Кореја од 27 февруари 2024 година. Беше нагласено дека трошоците за работењето на Twitch во Кореја се претерано скапи, и главната причина е колку многу чини да се има интернет

Прочитај повеќе
Технологија

Unity со нови 265 отпуштања од фирмата како дел од рестартирањето

Unity ги потврди плановите за отпуштање на 265 работни места или 3,8% од својата глобална работна сила како дел од „ресетирањето“ на компанијата. Отпуштањата се поврзани со раскинувањето на договорот за професионални услуги што го имаше Unity со компанијата за дигитални ефекти Weta FX, пренесува медиумот Reuters. Договорот беше склучен откако Unity го купи одделот

Прочитај повеќе
Технологија

Извршниот директор на OpenAI – Sam Altman е отпуштен: Компанијата „повеќе нема доверба во неговата способност да продолжи да води“

Креаторите на ChatGPT OpenAI објави дека Сем Алтман е тргнат од функцијата главен извршен директор на компанијата и како член на нејзиниот одбор на директори. Целосно е избркан од компанијата. Алтман беше заменет со главниот технолошки директор на OpenAI, Мира Мурати, која ќе ја извршува функцијата привремен извршен директор додека не се најде постојана замена.

Прочитај повеќе
Технологија

AMD ги претстави новите RX 7800 XT и RX 7700 XT графички кои се конкуренција на Nvidia RTX 4070 и 4060 Ti

AMD официјално ги претстави своите графички RX 7800 XT и RX 7700 XT, и конечно ја комплетираа својата линија RDNA 3 откако ги објавија своите први графички во ноември минатата година. Двете графички се наменети да таргетираат 1440p60FPS со игри на Max Settings. Тие, исто така, ќе ги поддржат возбудливите Frame Generation технологија на AMD,

Прочитај повеќе
Технологија

Atari и Plaion се здружија да ја вратат легендарната конзола Atari 2600

Atari штотуку ја објавија конзолата Atari 2600+, носталгична и многу точна реплика на оригиналната хит домашна конзола за игри. Играта доаѓа со десет од најпрепознатливите игри во историјата на Atari, вклучувајќи ги Adventure® и Missile Command®. Atari 2600+ е создаден со користење на модерна технологија за автентично да го реплицира оригиналниот систем за видео игри

Прочитај повеќе
Хардвер Технологија

Lenovo Legion Go – Новата конзола која треба да биде конкурент на Steam Deck и ROG Ally

Големите (мали) конзоли Steam Deck и ROG Allly наскоро ќе добијат уште едно мало другарче кое треба да им е конкурент. Како што објави порталот Windows Central, Lenovo планира да лансира пренослив / рачен компјутер за игри наречен Lenovo Legion Go. Според неофицијални информации, тој уред треба да има 8-инчен екран, да користи нова генерација

Прочитај повеќе
Технологија

Cortana си заминува, Windows 11 добива AI Асистент

На настанот Build Microsoft објави дека новиот асистент за вештачка интелигенција наречен “Copilot” и доаѓа во преглед верзијата на Windows 11 во јуни. Не знаеме дали воведувањето на Copilot како „личен асистент“ на целиот Windows значи дека она што останало од Cortana ќе биде препишано, но може и да биде, бидејќи Copilot ја служи истата

Прочитај повеќе
Технологија

Гејмајте во вашите автомобили со Nvidia GeForce Now

Nvidia соработува со производителите на автомобили за да ја направи својата Cloud Gaming услуга GeForce Now достапна во автомобилите. Иако нема детали за тоа кога услугата ќе биде достапна и во кои возила, Nvidia објави на CES дека е партнер со јужнокорејскиот гигант Hyundai, шведско-кинескиот производител на премиум EV Polestar и кинескиот производител на EV

Прочитај повеќе
Технологија

META официјално го претстави Meta Quest Pro

По протекувањето во септември, Meta Quest Pro сега е официјално откриен. Со цена од 1499,99 долари, VR хедсетот се прв од „новата линија на уреди од високата класа“ од Meta. Покрај хедсетот, купувачите ќе добијат и приклучок за полнење, контролери Touch Pro, совети за пенкало и делумни блокатори на светлина. Блокаторите за целосна светлина, исто

Прочитај повеќе