Новости

RETURNAL – Најдобрата игра на BAFTA 2022

Можеби веќе пречекоривме три месеци во 2022 година, но наградите за најдобрите игри од 2021 година сè уште се делат. На Британците очигледно не им се брзаше, па вечерва во Велика Британија се одржа 18-та БАФТА (Британска академија), а наградата за најдобра игра во 2021 година отиде кај Returnal. Returnal освои најмногу награди во целина, […]

Прочитај повеќе
Новости

Lego и Epic Games – ‘METAVERSE безбеден за деца’

Lego Group и Epic Games објавија дека двајцата влегуваат во „долгорочно партнерство“ за да се обидат да го направат метаверзумот безбеден и забавен за децата и нивните семејства. Се разбира, како и со секоја употреба на зборот „метаверс“, што всушност значи тоа останува непознато бидејќи се чини дека секоја компанија има своја дефиниција за зборот. […]

Прочитај повеќе
Xbox

Back 4 Blood: Tunnels of Terror DLC експанзија – трејлер и нови карактери

Warner Bros. Games и Turtle Rock Studios објавија нов трејлер за претстојната експанзија на Back 4 Blood DLC, Tunnels of Terror, и содржи поглед на два нови Cleaners, новиот Warped Ridden и многу повеќе. Back 4 Blood беше објавен минатиот октомври и понуди искуство слично на Left 4 Dead кое им дава задача на играчите […]

Прочитај повеќе
Новости

Нова Ghost Recon игра е влезена во девелопмент

Изминатата среда (5 април) го означи крајот на ажурирањата на Ghost Recon Breakpoint. Во твитот објавен на официјалниот Твитер профил на играта се вели: „Ние ќе продолжиме да ги одржуваме нашите сервери и за Ghost Recon Wildlands и за Ghost Recon Breakpoint, и навистина се надеваме дека ќе продолжите да уживате во играта и да […]

Прочитај повеќе
Новости

Remedy Entertainment во сорабтока со Rockstar Games ќе изработуваат Max Payne 1&2 Remakes

Remedy Entertainment се враќа во франшизата што го направи студиото значајно име во индустријата за игри и ќе ги преработи Max Payne и Max Payne 2: The Fall of Max Payne. Најавата доаѓа со збор дека Remedy склучил договор со Rockstar Games за развој на римејкот. Договорот е Remedy да направи еден голем римејк кој […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Сценариото за откажаниот Deus Ex филм има многу добра приказна и смисла

Филмскиот проект беше најавен во 2012 година, но остана без пареа кога режисерот замина да го направи Доктор Стрејнџ. Deus Ex: Human Revolution беше неверојатно добра игра кога излезе во 2011 година: беше одлична сама по себе – „Паметна, суштинска, смешна, креативна и бескрајно забавна“, рековме во преглед од 94% (се отвора во ново таб) […]

Прочитај повеќе
Новости

Сите игри кои што излегуваат во 2022 година

Треба да знаете кога е време да се преправате дека сте болни за да можете да играте Starfield, на кои конзоли можете да играте Elden Ring или кои инди наслови под радарот треба да ги соберете за време на вашето следно затишје за игри? Па, тогаш, дојдовте на вистинското место! Заокруживме сеопфатен список на речиси […]

Прочитај повеќе
Новости

Францускиот претседател Емануел Макрон има свој Minecraft сервер со политичка кампања

Се одликува со Палатата на Елисејот и, нели, соба исполнета со кутии Претседателските избори во Франција започнуваат за неколку дена, а како дел од кампањата за реизбор, актуелниот претседател Емануел Макрон лансираше свој сопствен сервер за Minecraft. Откриен на Твитер, серверот содржи мешавина од рурални и урбани средини околу рекреацијата на Палатата на Елисеј, официјалната […]

Прочитај повеќе
Новости

Dying Light 2 наскоро добива NewGame+

Dying Light 2 е игра која многу се потпира на одлуките на играчот за време на раскажувањето. Сосема е логично што насловот од овој тип ја носи со себе опцијата New Game Plus за играчите да можат повторно да ја играат кампањата, но во сосема друга насока. Сепак, продолжението на Dying Light го немаше тоа […]

Прочитај повеќе
Хардвер Технологија

Corsair го издадоа новиот Capture Card во соработка со Elgato – HD60 X

Некои од најдобрите во бизнисот кога станува збор за снимање картички се повторно во тоа. Брендот Elgato во сопственост на Corsair е едно од најголемите имиња во нишата опрема за стриминг. Во моментов, Elgato е веројатно најдобро познат по чудно специфичната опрема за пренос, како што е оваа подлога за глувче со зелен екран (се […]

Прочитај повеќе