Новости

Twitch алтернативата “Glimesh” ја лансираше својата мобилна апликација

Алтернативата за Twitch со отворен код, Glimesh го објави објавувањето на својата долгоочекувана мобилна апликација. Новата апликација им овозможува на гледачите да ги гледаат и следат нивните омилени стримери на платформата. Значи, што е Глимеш? Глимеш беше создаден по исклучувањето на услугата за стриминг на Мајкрософт „Миксер“ и се опишува себеси како „Платформа за стриминг

Прочитај повеќе
Новости

Kao the Kangaroo го демонстрира старошколскиот дух на платформерите

Станува сè појасно дека Као Кенгурот ќе игра со носталгија за 3D платформери од ерата на PlayStation 2. Стилот, изгледот, музиката, па дури и ликот на Као, кого го немаме видено од 2005 година, секако не доведоа до тој заклучок. А новиот трејлер само го потврдува кажаното. Посветен е на локациите и светот во кој

Прочитај повеќе
Новости

Final Fantasy 14 Patch 6.1 излегува во април и носи многу нови работи

Закрпата Final Fantasy 14 6.1 ќе биде објавена на 12-ти април, а Square Enix објави нов трејлер и белешки за закрпи со детали за претстојната авантура. Насловен „Новооткриена авантура“, Patch 6.1 се појавува по финалето во Ендвокер. Иако новиот лепенка ќе вклучува нови зандани, нов Alliance Raid со 24 играчи и Trial, исто така ќе

Прочитај повеќе
Новости

Age of Empires 4 наскоро добива Ranked Multiplayer и подршка за модови

Првото големо ажурирање за 2022 година за играта RTS Age of Empires IV, насловено како Festival of Ages, треба да пристигне следната недела. Ажурирањето воведува рангирани сезони со повеќе играчи, уредник на содржина, модови, сезонски настани и мноштво промени во рамнотежата и квалитетот на животот. Developer Relic Entertainment ги покажа новите ажурирања и функции во

Прочитај повеќе
Новости

Atari ги купи Ouya, го смени името во Booya

Atari, компанијата зад Atari 2600, омилената конзола на вашиот дедо, го купи Ouya, уредот Towerfall: Ascension кој едвај издржа две години на пазарот пред да биде прекинат. Оваа вест доаѓа преку извршниот директор на Atari, Вејд Розен, кој од балконот на неговата омилена хотелска соба во Атари, кој се уште е во изградба, ја пренесуваше

Прочитај повеќе
Новости

Dungeons of Aether си доби дата на излегување

Програмерот Aether Studios објави дека датумот на објавување на Dungeons of Aether е закажан за октомври 2022 година. Датумот на објавување на Dungeons of Aether е поставен на 25 октомври 2022 година на компјутер со Windows (преку Steam). Синопсис на играта Dungeons of Aether е зандана ползач на вртење дизајниран од Ник „ampersandbear“ Блеквуд од

Прочитај повеќе
Новости

Добри 9 игри како GTA V што треба да ги пробате

Речиси една деценија подоцна, Grand Theft Auto V на Rockstar Games останува неверојатно популарен. Неговиот режим на повеќе играчи, GTA Online, сè уште е една од најиграните игри во светот. И штотуку беше лансиран на PS5 и Xbox Series X/S. Така, на еден или друг начин, многу е веројатно дека сте играле GTA V. Всушност,

Прочитај повеќе
Новости

Quantic Dream се наводно купени од NetEase Games

Француското студио за развој Quantic Dream, наводно, е купено од NetEase, кинеска компанија за игри позната по партнерството со западните програмери за објавување локализирани верзии на игри. Според извештајот на известувачот и објавувач Том Хендерсон на eXputer, NetEase презема 100% од компанијата, мислејќи дека во моментов не е јасно дали договорот е финализиран. NetEase претходно

Прочитај повеќе
Новости

Warhammer 40,000: Darktide ќе излезе во септември

По доцнењето минатата година, Warhammer 40.000: Darktide конечно пристигнува на 13 септември. Darktide служи како научно-фантастична продолжение на развивачот Fatshark на омилената серија на фановите Vermintide. До четворица играчи се здружуваат за да ги искосат брановите на непријателите во градот Терциум за да ја искорнат култистичката корпорација. Ликовите остануваат засновани на класа, а мелените напади

Прочитај повеќе
Новости

Tekken 7 мод, но карактерите се од Elden Ring

Кацухиро Харада ги замоли луѓето „да го прекинат тоа“ откако модот на Tekken 7 на тема Elden Ring беше премногу добар. Режисерот на серијата Tekken се огласи на Твитер за да ги сподели своите размислувања за мод на Tekken 7 кој изгледа толку добро во трејлерот што веројатно можеше да биде официјален кросовер. Модот е

Прочитај повеќе