Xbox

Мајкрософт прават римастер на Halo: Combat Evolved за PS5

Microsoft наводно е во раните фази на развој на уште еден римастер на Halo: Combat Evolved и размислуваат да го објават на PlayStation 5. Тоа е според Том Ворен од The ​​Verge, кој го добил новиот билтен на веб-страницата „Notepad“. Извештајот ги прикажува другите детали околу претстојниот Изложба на игри на Xbox, вклучувајќи го и

Прочитај повеќе
Xbox

XBOX ги објави насловите кои доаѓаат на Game Pass во Јуни

Во нов блог пост, XBOX Wire ги потврди четирите нови наслови што ќе бидат додадени на нивниот сервис во јуни 2024 година, претстојните поволности, игрите што заминуваат и многу повеќе. Следниве наслови доаѓаат на Game Pass до 18 јуни: Хитовите на Square Enix Octopath Traveler и Octopath Traveler 2 се достапни на сервисот од денес,

Прочитај повеќе
Xbox

Kena: Bridge of Spirits пристигнува на XBOX на 15ти август

Пред-нарачките на Kena: Bridge of Spirts за Xbox Series X/S и Xbox One започнуваат наскоро. Во новиот тек на настаните, гледаме дека еден од насловите на PlayStation доаѓа на Xbox наместо обратно. Ember Labs ја објавува играта на Xbox Series X/S и Xbox One физички и дигитално на 15 август 2024 година. Развивачите соработуваат со

Прочитај повеќе
Xbox

Мајкрософт ќе лансираат XBOX мобилна продавница

Неодамна беше откриено дека Microsoft планира да ја лансира долгоочекуваната продавница за мобилни игри во јули оваа година. Оваа вест беше изјавена од Сара Бонд, неодамна промовираната претседателка на XBOX, за време на интервјуто на Самитот за технологија на Блумберг. Таа потврди дека во наведената продавница ќе дојде целосно портфолио на игри на XBOX од

Прочитај повеќе
Xbox

Мајкрософт и XBOX затворија четири студија за игри

Медиумот Bloomberg само што изјави дека Microsoft и Xboxзатворија четири студија за игри! Изјава доаѓа од новинарот Џејсон Шрајер. Оние четири студија што се затвораат се Arkane Austin, Tango Gameworks, Alpha Dog Studios и Roundhouse Games. Arkane Austin и Roundhouse Games неодамна ја креираа играта Redfall во 2023 година, игра која доби мешани критики од

Прочитај повеќе
Xbox

XBOX ги претстави игрите што доаѓаат на Game Pass во мај

Во нов блог пост денес, се објави првиот бран на наслови кои доаѓаат на XBOX Game Pass во мај 2024 година, како и Have a Nice Death, кој е достапна од денес. За жал, првиот бран додава само уште четири игри покрај Have a Nice Death. Претстојните наслови до 14 мај ќе вклучуваат: Во меѓувреме,

Прочитај повеќе
Xbox

Официјално е потврдено дека XBOX изработуваат рачна конзола

Џез Корден од подкастот Xbox Two тврди дека XBOX работат на нова конзола која што ќе биде рачна (хендхелд). На подкастот Xbox Two, Корден изјави: „Знам дека XBOX имаат прототипови за рачна конзола во моментов“. Корден набрзо појасни дека тоа се „нови прототипови“, а не старите прототипови кои честопати се спомнуваат. Како што беше посочено

Прочитај повеќе
Xbox

Летово добиваме целосно дигитална верзија од XBOX Series X

Мајкрософт да се подготвуваат да објават целосно дигитална верзија на конзолата Xbox Series X ова лето. Според тврдењето на медиумот Exputer, Мајкрософт ќе лансира верзија на конзолата која нема диск драјв во одреден момент во месеците јуни или јули. Новата верзија на Xbox Series X, се тврди во извештајот, ќе биде целосно бела и ќе

Прочитај повеќе
Xbox

Иднината на Microsoft и XBOX – Нова конзола, 4 ексклузиви на Други Конзоли, Игрите на Activision-Blizzard доаѓаат на GamePass

Нова конзола За време на денешниот Официјален подкаст на XBOX во кој беа вклучени Сара Бонд, Мет Бути и Фил Спенсер, беше откриено дека Мајкрософт веќе инвестираат многу во следната генерација на хардвер за Xbox, односно во следната нивна конзола. Беше ветено дека Мајкрософт се обликува да го испорача „најголемиот технички скок“ со она што

Прочитај повеќе
Xbox

Microsoft го уништи поимот Ексклузиви за XBOX

Мајкрософт планира да сподели детали за своите планови да ја донесе Hi-Fi Rush и други ексклузивци од XBOX на конзолите PS5 и Nintendo Switch, според извори кои доаѓаат од страна на Мајкрософт . Деталите за мултиплатформските планови на Мајкрософт постепено протекуваат, и затоа медиумот The Verge беа првите кои што открија дека претстојната игра на

Прочитај повеќе