Колумна

Фестивалот на Јапонската Култура “Нихон-Џи” оваа година во “Мала Станица” на 27ми мај

Неонските Бранови доаѓаат во Скопје Дали сте загреани за уште една година помината со фестивал каде што Јапонија и Јапонската Култура доаѓа директно во Скопје?! За прв пат, минатата година, домашната публика од сите генерации беше раздвижена од дебитното издание на еден поинаков фестивал, налик на светските субкултурни конференции. Младите ентузијасти и љубителите на Јапонија и целата

Прочитај повеќе
Колумна

Вовед во Мијазаки

Како главен ‘’Souls Game’’ љубител помеѓу моите пријатели, од време на време го добивам прашањето  „Брат, дали да ја зеам Elden Ring / Sekiro / Dark Souls?“ и секогаш мојот одговор е „Пробај, се надевам нема да ти легне и ќе ме пцуеш за парите потрошени“. Повеќето од вас се збунети поради одговоров, ама за

Прочитај повеќе
Колумна PC Еспорт

Дали Киксан ќе биде „новиот“ Сакса?

Многу е убаво чувството да си гејмер во Македонија последниве години. Сакса освојува мејџор, две години по ред светски шампиони во аматерски CS:GO, и сега уште една вест која според мене е во некои аспекти поголема и од таа за Сакса!Не знам колкумина се упатени бидејќи нашиот гејмерски свет е толку разгран, и интересите ни се

Прочитај повеќе
Колумна Еспорт

Новиот Gameplay Update на Dota 2! Пуштен Tрадиционално Сред Турнир!

Мислите дека ве бива во Dota 2? Дека ја имате научено играта? Пребројте се, уште еднаш, бидејќи сè што сте знаеле до сега, се смени за 180 степени. Во ситните часови на 21ви Април беше пуштен долгоочекуваниот Gameplay Update во Dota 2. Добредојдовте во Update 7.33! За прв пат мапата на играта се зголемува и

Прочитај повеќе
Колумна

Новиот HBO Max: Сѐ што треба да знаете!

„Warner Bros. Discovery“ објави дека нивната услуга за стриминг HBO Max се ребрендира со поедноставно име, Max, а новата понуда ќе биде објавена кон крајот на мај со некои забележителни промени, подобрувања и важни работи што треба да ги знаете. За време на најавен настан од висок профил, WB Discovery исто така објави повеќе содржини

Прочитај повеќе
Колумна

Фестивалот за Јапонска Култура Нихон-Џи – VOL.2 “Неонски Бранови”

Минатата година Скопје и Македонија беа изненадени од тоа каков прекреасен Фестивал беше креиран од страна на Млади ентузијасти кои што се големи љубиели на Јапонија и Јапонската Култура. Јапонската култура е нештото кое го има освоено целиот свет и целата нивна култура е распространета насекаде на секаков начин. Нема некој на светов што немал

Прочитај повеќе
Колумна

EA Sports FC – Наследникот на FIFA

Electronic Arts денес ги откри првите детали поврзани со EA Sports FC, што ќе биде новата фудбалска серија на издавачот која треба да ја видиме во наредните месеци од оваа година. За оние кои потенцијално не се свесни, договорот на EA со FIFA официјално заврши минатата година, што значеше дека FIFA 23 е последното издание

Прочитај повеќе
Колумна

Сакса кралу, фала ти!

Дали сте ја слушнале поговорката „Ние стоиме на рамењата на џинови“ или во оригинална форма „We stand of the shoulders of giants“. Таа поговорка е потсетник дека пред нас имало некои големи луѓе кои овозможиле денес обичниот човек има подобар квалитет на живот од некогаш што имале кралевите. Жално е што во 21 век на

Прочитај повеќе
Колумна

Дали е Path of Exile добра замена за Diablo?

Во екот кога веќе има “leek” за тоа дека скоро ќе излезе Diablo 4 добро е да се потсетиме на моја споредба помеѓу Diablo и Path of Exile. И двете игри Diablo 3 и Path of Exile  се многу слични, но сепак различни. Додека Path of Exile е бесплатна за играње, а Diablo 3 на

Прочитај повеќе
Колумна

Женските поминуваат, гејмингот никогаш

Ехх, колку ќе беше полесен овој живот да не постоеше гејмингот, замисли,  сето ова потрошено време на играње игри да си го посветел на други работи, учење, девојки, искачање или било кое поле на кое сакаш да бидеш подобар. Ова е мисла што барем еднаш му има поминато на секој гејмер во глава. Да не

Прочитај повеќе